Niemcy nie dostarczają Kijowowi produkowanych na Zachodzie bojowych wozów piechoty i czołgów, ponieważ trzymają się jednolitego stanowiska zarówno rządu federalnego, jak i sojuszników z NATO – powiedział niemieckiemu kanałowi ZDF sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony i deputowany SPD do Bundestagu Zimtier Möller.

„Rząd niemiecki i państwa zachodnie zajmują wspólne stanowisko, aby nie dostarczać BMP i czołgów zachodnich modeli” – podkreślił Möller, zapytany o powody opóźniania przez Berlin przekazania broni Kijowowi.

Oświadczenie to wywołało w Niemczech oburzenie opinii publicznej w związku z doniesieniami agencji dpa i Die Zeit, które wcześniej pisały, że istniały nieformalne porozumienia między państwami członkowskimi NATO, aby nie dostarczać Ukrainie niektórych rodzajów broni. Jednocześnie ministrowie obrony Czech i Słowacji, Jana Cernochova i Jaroslav Nagy, zaprzeczyli tym informacjom.

POLECAMY: Scholz twierdzi, że transfery broni na Ukrainę budzą wątpliwości natury etycznej

Na przykład Jana Puglierin, szefowa berlińskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych, napisała na Twitterze, że jest „zaskoczona i zakłopotana” wypowiedzią Möllera.
„Czescy urzędnicy pracujący w ministerstwie obrony i w NATO powiedzieli mi, że nic nie słyszeli o nieformalnym porozumieniu krajów zachodnich, aby nie dostarczać BMP i czołgów zachodniej konstrukcji” – powiedział Puglierin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemcy nie mogą spełnić wszystkich życzeń Ukrainy w sprawie broni – wicekanclerz

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version