Brytyjska gazeta The Times opublikowała artykuł, w którym oskarżyła Rosję o pogorszenie sytuacji żywnościowej na świecie na podstawie oświadczeń Ukrainy, co wywołało oburzenie czytelników.

Gazeta twierdzi, że Rosja rzekomo „nałożyła blokadę morską na Ukrainę, aby uniemożliwić jej sprzedaż pszenicy na rynek światowy i w ten sposób wywołać kryzys żywnościowy”. Gazeta twierdzi, że w ukraińskich magazynach „gnije” 20 mln ton zboża.

Czytelnicy gazety nie zgodzili się z zarzutami stawianymi przez autora.

„Proszę powiedzieć prawdę. To Ukraina zaminowała port w Odessie i nie pozwala na opuszczenie go statkom już załadowanym pszenicą” – napisał kapitan Nemo z Nautilusa. Podkreślił, że Rosja przekazała współrzędne umożliwiające bezpieczne przepłynięcie statków, ale prezydent Ukrainy Zieleński żąda od świata „okupu” w postaci broni. „Proszę nie ukrywać tego faktu, próbując demonizować Rosję” – dodał.

ArableFarmer zapytał, czy zboże w ukraińskich magazynach „gnije”. Użytkownik zwrócił uwagę, że pszenica przed wjazdem do elewatorów jest dokładnie suszona, dzięki czemu można ją przechowywać przez „kilka lat”.

Bordergrump poprawił poprzedniego komentatora.

„Pszenica może być przechowywana przez 18 miesięcy, a nawet 4-9 lat, a w niektórych przypadkach nawet 25 lat, w zależności od zawartości wilgoci” – powiedział.

Czytelnik oskarżył również Kijów o wykorzystywanie zboża jako narzędzia politycznego.
„Proszę mi wierzyć, że ukraińskie zboże można by z łatwością przemieszczać drogami i koleją, gdyby tylko była ku temu prawdziwa wola polityczna!”. – podkreślił odwiedzający stronę.

„Dlaczego więc wychwalana Kanada, USA i Argentyna nie mogą w kolejnych zbiorach uzupełnić światowego deficytu pszenicy?”. – oburzony Mabs.

Zachęcał kraje amerykańskie do wykorzystania gruntów do produkcji zboża, a nie biopaliw.
Alistair Moore skrytykował argument autora, że Rosja zwiększyła eksport zboża o ilość równą zmniejszeniu sprzedaży z Ukrainy.

„Jest to więc dokładnie powtórzenie polityki USA, polegającej na wypychaniu własnego LNG i broni na rynki światowe” – napisała.

ZOBACZ: Stany Zjednoczone uznają żądanie Zełenskiego skierowane do UE za niewykonalne

Jak informował wcześniej rzecznik Światowego Programu Żywnościowego ONZ Thomson Peery, sytuacja na Ukrainie może doprowadzić do wzrostu cen żywności i głodu na świecie. Ukraina i Rosja odpowiadają za 30% światowego eksportu pszenicy, 20% światowego eksportu kukurydzy i 76% dostaw słonecznika, dlatego jakiekolwiek zakłócenia w produkcji lub dostawach mogą doprowadzić do wzrostu cen.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version