W Unii Europejskiej narasta frustracja, że nakładane przez nią sankcje osiągnęły granicę szkód, jakie są w stanie wyrządzić Rosji – czytamy w artykule Johna Folleina i Alberto Nardellego dla Bloomberga.

Autorzy przypomnieli o planach UE nałożenia embarga na rosyjską ropę w ramach innego pakietu sankcji. I tak wcześniej ujawniono, że Grecja nie zgadza się na zakaz transportu rosyjskiej ropy do krajów trzecich tankowcami państw członkowskich UE, a Węgry sprzeciwiają się embargu. Ponadto, obserwatorzy zauważyli, że wiele krajów zgodziło się na przejście na płatności w rublach za rosyjski gaz.

„Niektórzy przywódcy skłaniają się ku zawarciu porozumienia, które umożliwiłoby kontynuację dostaw przez kluczowy rurociąg na Węgry i do innych krajów” – czytamy w publikacji.

Nathalie Tocci, była doradczyni europejskiego komisarza ds. zagranicznych Josepa Borrella, również wyraziła obawy, że UE nie będzie w stanie nałożyć embarga na ropę naftową, a jedność w ramach Unii zacznie się rozpadać.

„Społeczeństwa europejskie nie chcą znosić bólu sankcji, a to spowalnia tempo ich wdrażania” – dodała.

ZOBACZ: Wicekanclerz Niemiec mówi, że sankcje „niszczą” jedność Europy

W artykule przytoczono również wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która stwierdziła, że rezygnacja z rosyjskiej ropy byłaby bolesna dla UE. Wśród trudności autorzy zauważają, że środek ten uderzy w krajowe systemy finansowe członków UE.

Jednocześnie Rosja nadal sprzedaje surowce energetyczne i według niektórych szacunków w tym roku zarobi na eksporcie około 320 mld USD. Tymczasem UE planuje wycofać rosyjski gaz dopiero do 2027 roku, ale nawet te zamiary autorzy opisują jako zbyt ambitne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version