Według wstępnych szacunków roczna inflacja na Litwie w maju wyniosła rekordowe 18,5%, na co wpływ miały rosnące ceny żywności i paliw – podał litewski urząd statystyczny.

„Według wstępnych szacunków, roczna inflacja (w maju 2022 r. w porównaniu z majem 2021 r.) wynosi 18,5%. Największy wpływ na roczną inflację miał wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych, wzrost opłat za mieszkanie, wodę, gaz, energię elektryczną i inne paliwa oraz wzrost cen usług transportowych” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej resortu.

Z wykresu zamieszczonego na stronie internetowej resortu wynika, że inflacja na Litwie była poprzednio najwyższa w 2008 r. (12,7%) i 1997 r. (15,4%).

Dla porównania, w marcu odsetek ten wynosił 15,7%.

ZOBACZ: Roczna inflacja w Niemczech bije rekord wszech czasów

W obliczu zaostrzającej się sytuacji na Ukrainie, wstrzymania eksportu do Rosji i na Białoruś oraz zakłóceń w dostawach, ekonomiści Grupy SEB obniżyli prognozy dla gospodarek krajów bałtyckich na lata 2022 i 2023, zauważając, że wszystkie te czynniki spowodują tymczasowe zakłócenia w sektorze budowlanym i przemysłowym w drugim i trzecim kwartale.

POLECAMY: FT wymienia kraje UE z rekordową inflacją spowodowaną zależnością od Rosji

Wcześniej litewski bank centralny przedstawił środki walki z wysoką inflacją. Przede wszystkim są to środki ekstensywne, takie jak tymczasowe ustalenie pułapu cen regulowanych, obniżenie stawki VAT. Następnie w celu ograniczenia zagregowanego popytu proponuje się prowadzenie restrykcyjnej polityki fiskalnej, polegającej na ograniczeniu wydatków rządowych lub podniesieniu podatków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version