Szwajcarski rząd potwierdził, że odrzucił wnioski Niemiec i Danii o zezwolenie na reeksport szwajcarskiej amunicji i bojowych wozów piechoty na Ukrainę.

„W oparciu o przepisy ustawy federalnej” Na podstawie prawnej współpracy wojskowo-technicznej z zagranicą oraz w sprawie dostaw materiałów wojskowych i towarów podwójnego zastosowania” oraz ze względu na zobowiązania Szwajcarii wynikające z jej neutralnego statusu, Berno nie może zatwierdzać wniosków aby dać krajom trzecim prawo do przekazywania na Ukrainę materiałów wojskowych szwajcarskiej produkcji” – powiedział rząd Szwajcarii.

Zgodnie z prawem szwajcarskim, prawo do reeksportu takich materiałów wojskowych może zostać odebrane, jeżeli kraj odbiorca jest zaangażowany w międzynarodowy konflikt zbrojny. „Rosja i Ukraina są właśnie zaangażowane w taki konflikt” – powiedział rząd szwajcarski.

W związku z tym, że wspomniana ustawa federalna „wymaga równego traktowania wszystkich stron takich konfliktów”, „Szwajcaria nie może pozytywnie odpowiedzieć na prośby Niemiec i Danii o przekazanie na Ukrainę szwajcarskich materiałów wojskowych”.

Jednak Szwajcarska Rada Federalna postanowiła nie zabraniać Niemcom swobodnego dysponowania 42 opancerzonymi czołgami Leopard 2 zakupionymi 12 lat temu w Szwajcarii przez Rheinmetall. W tym przypadku Berno nie wymaga już żadnych warunków.

Ponadto szwajcarski rząd stwierdził również, że dostawy materiałów wojskowych lub części zamiennych do europejskich przedsiębiorstw zajmujących się kompleksami wojskowo-przemysłowymi pozostają możliwe, „nawet jeśli oparte na nich systemy uzbrojenia będą prawdopodobnie wysyłane, w tym na Ukrainę”. W tym przypadku istnieją dwa wnioski o eksport takich szwajcarskich materiałów wojskowych do firm zbrojeniowych w Niemczech i we Włoszech. Jeden wniosek dotyczył elementów systemów rakiet przeciwpancernych, a drugi elementów systemów obrony powietrznej.

Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych odrzucił wcześniej wniosek Danii o przekazanie Ukrainie 22 szwajcarskich bojowych wozów piechoty Piranha III. W kwietniu 2022 r. zawetował też reeksport 12 400 35-milimetrowej amunicji szwajcarskiej produkcji używanej w samobieżnych działach przeciwlotniczych Gepard, które Niemcy zamierzają wysłać na Ukrainę.

Jednocześnie Szwajcaria przystąpiła do sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji w związku z wojną z Ukrainą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Comments are closed.

Exit mobile version