– Widać, że współpraca między skarbówką a służbami układa się bardzo dobrze – powiedział jeden z ekspertów mówi o wymianie danych, w którym uczestniczy fiskus i służby takie jak ABW czy CBA.

Z informacji podanych przez „Gazetę Prawną” ponad 200 tys. razy szef KAS przekazał w latach 2020–2021 do CBA i ABW informacje o rozliczeniach podatników. Widać, że na potęgę służby prześwietlają zeznania podatkowe. Według ekspertów już na początku działania ustawy udostępnień danych było znacznie mniej, bo zaledwie 20 tys. 

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego znacznie częściej też pytają o konkretnych podatników. Przykładowo w 2019 roku zapytań był ok. 500. W 2019 roku złożono ich ponad dziesięć razy więcej, bo 6000. Rok później niewiele mniej – 5000. 

– Widać, że współpraca między skarbówką a służbami układa się bardzo dobrze – podsumowuje jeden z ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik.

Wystarczy, że organy KAS rozpoczną postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe. W takiej sytuacji na pisemne żądanie szefa KAS bank jest obowiązany do sporządzania i przekazywania informacji.

Posuwają się o krok dalej

Możliwe, że liczba zapytań i udostępnień danych się zwiększy. Fiskus zyska bowiem nowe narzędzie, dzięki któremu będzie miał jeszcze więcej wiedzy o finansach Polaków. Z początkiem lipca sprawdzenie stanu konta, jego historii, wcześniejszych przelewów, nie będzie już wymagało nadania statusu podejrzanego.

Służby skarbowe także mogą uzyskać dostęp do konta, ale tylko osoby podejrzanej. Od 1 lipca będą miały takie prawo już na etapie postępowania przygotowawczego. To budzi obawy, że mogą nadużywać swoich uprawnień. Pojawiają się też inne wątpliwości. Czy ta zmiana nie narusza tajemnicy bankowej. Rzecznik Praw Obywatelskich przestrzegał, że ten przepis poszerza zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli.

Szef KAS, Bartosz Zbaraszczuk , uspokajał niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską, że Polacy nie powinni się obawiać nadużyć ze strony organów skarbowych. Nowe przepisy, w jego ocenie, tylko ujednolicają i doprecyzowują uprawnienia KAS. Zapewnił, że pozyskane informacje chronione są tajemnicą skarbową.

sc:gazeta

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version