Polski rząd i Komisja Europejska nie mogą porozumieć się w sprawie funduszy, które są potrzebne Polsce na pokrycie potrzeb wysiedleńców z Ukrainy. „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że rozbieżności między wyliczeniami Komisji Europejskiej a polskiego rządu w tym zakresie sięgają niemal 2 mld euro. Wniosek z tego jest prosty i oczywisty należy cofnąć prawa do świadczeń socjalnych wysiedleńcom jakie „władza” im przyznała, obciążając tymi wydatki nieuzasadnionymi Polaków.

Komisja Europejska stwierdziła, iż można sięgnąć po niewykorzystane środki z perspektywy na lata 2014–2020. Bruksela doliczyła się, że w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na lata 2014–2020 Polsce zostało jeszcze 183,7 mln euro, a w Europejskim Funduszu Społecznym (EFS) aż 554 mln euro. To oraz dodatkowe zasoby finansowe mają dać kwotę przekraczającą 2 mld euro.

POLECAMY: Wydajemy miliardy dostajemy grosze. Polska nie otrzymała żadnych nowych unijnych środków na uchodźców z Ukrainy

Odmiennego zdania jest polski rząd. Cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” resort funduszy wskazał, że w kończącej się perspektywie finansowej na latach 2014–2020 nie mamy już praktycznie pieniędzy. Sumując środki z programów regionalnych oraz programu operacyjnego POWER, rząd mówił o kwocie ok. 137 mln euro. Tyle według Warszawy dodatkowych pieniędzy można pozyskać na wsparcie uchodźców.

Europoseł Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę na błędne wyliczenia unijnych urzędników.

– Po stronie Komisji Europejskiej i przewodniczącej Ursuli von der Leyen, jak się uważnie przeanalizuje liczby, oni w puli pomocy dla Polski w kontekście przyjęcia uchodźców wliczają razem uchodźców i pomoc dla samej Ukrainy. To są dwie różne finansowe szuflady. Rady, aby teraz zabrać samorządom kwotę 112 mln euro, jest sytuacją, w której będziemy antagonizować Polaków z Ukraińcami – powiedział Ryszard Czarnecki.

Polskie władz domagają się ustanowienia osobnego funduszu dla państw przyjmujących uchodźców wojennych z Ukrainy. W KE nie ma na razie takich planów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version