Politycy partii rządzącej przy pomocy mediów próbują Polakom wmówić, że wydatki na leczenie i utrzymanie gości z Ukrainy nie obciążają bezpośrednio Polaków. Ostatnio podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy wiceminister Kraska próbował nieudolnie wytłumaczyć Polakom, że leczenie „uchodźców” nie odbywa się ich kosztem, ponieważ koszty te są pokrywane z innej puli budżetu państwa, a nie z NFZ. Czy wicemister Kraska mówił prawdę?

Niestety wypowiedź Kraski w zakresie przekonywania Polaków, że koszty leczenia gości z Ukrainy nie odbywa się ich kosztem uznać, należy za dezinformację, ponieważ na dochód budżetu państwa łoży każdy obywatel, wpłacając daniny wynikające z obciążeń publicznoprawnych (podatki bezpośrednie i pośrednie).

POLECAMY: Świadczenie 40 zł dla przyjmujących uchodźców z Ukrainy będzie wypłacane kolejne 60 dni

Powyższe stwierdzenie znajduje uzasadnienie w ustawie o finansach publicznych (Dz.U.2021.305 t.j. z dnia 2021.02.18), której zapisy stanowią, iż budżet państwa określa:

  • łączną kwotę prognozowanych podatkowych i niepodatkowych dochodów budżetu państwa; łączną kwotę planowanych wydatków budżetu państwa;
  • kwotę planowanych wydatków, obliczoną zgodnie z art. 112aa ust. 1, oraz kwotę planowanego limitu wydatków, o którym mowa w art. 112aa ust. 3; (tj. wydatków objętych stabilizującą regułą wydatkową, przy ustalaniu, której kierowano się dwiema podstawowymi przesłankami: zgodnością reguły z wymogami europejskimi, która implikowała jak najpełniejsze objęcie sektora instytucji rządowych i samorządowych tj. sektora general government – GG, a także operacyjnością reguły. Stabilizująca reguła wydatkowa ma charakter antycykliczny i wydatkowy, a więc nakłada ograniczenia na poziom wydatków publicznych – komentarz Z.Sz.);
  • kwotę planowanego deficytu budżetu państwa wraz ze źródłami jego pokrycia;
  • łączną kwotę prognozowanych dochodów budżetu środków europejskich;
  • łączną kwotę planowanych wydatków budżetu środków europejskich;
  • wynik budżetu środków europejskich;
  • łączną kwotę planowanych przychodów budżetu państwa;
  • łączną kwotę planowanych rozchodów budżetu państwa;
  • planowane saldo przychodów i rozchodów budżetu państwa;
  • limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych.

Z powyżej przywołanych przepisów wynika, że władza próbuje Polaków świadomie wprowadzić w błąd, informując ich w mediach, że koszty leczenia, utrzymania zaproszonych gości nie obciążają Polaków, ponieważ każdy obywatel wpłaca do budżetu daniny wynikające z obciążeń publicznoprawnych (podatki bezpośrednie i pośrednie), które są głównym składnikiem budżetu.

Nasza publikacja ma jedynie charakter informacyjny. Ocenę rządowych decyzji w zakresie obecnych wydatków, pozostawimy Państwu. Jednak warto w tym miejscy przypomnieć zasadę, że aby komuś dać trzeba komuś zabrać.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version