Wiele rodzin w trosce o swoich seniorów decyduje się na ubezwłasnowolnienie osoby starszej.  Kto i kiedy może złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie? 

Ubezwłasnowolnienie jest instytucją prawa cywilnego, która wpływa na zdolność do czynności prawnych danej osoby. Kodeks cywilny wyróżnia: ubezwłasnowolnienie całkowite (całkowita utrata zdolności do czynności prawnych) oraz częściowe (ograniczona zdolność do czynności prawnych).

Całkowicie może być ubezwłasnowolniona osoba fizyczna, która ukończyła trzynaście lat. Ubezwłasnowolnienie całkowite w stosunku do danej osoby jest możliwe, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest ona w stanie kierować swym postępowaniem.

Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje ona jeszcze pod władzą rodzicielską.

W przypadku osoby dorosłej podstawą wniesienia do sądu wniosku o ubezwłasnowolnienie jest choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w szczególności pijaństwo lub narkomania, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.

Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie nie mają zdolności do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że czynność prawna dokonana przez takie osoby w świetle prawa jest nieważna. Wyjątkiem w tym przypadku będzie jedynie zawarcie umowy należącej do kategorii umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Zawarcie takiej umowy przez osobę ubezwłasnowolnioną będzie posiadał moc prawną, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

Osoby ubezwłasnowolnione częściowo w tym małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Poza określonymi wyjątkami do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda kuratora pełnoletniej osoby ubezwłasnowolnionej częściowo lub jej przedstawiciela ustawowego w przypadku dziecka. W przypadku osób ubezwłasnowolnionych częściowo będzie to kurator.

Opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie może być jego małżonek, a w braku małżonka – jego ojciec lub matka. Powyższe wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który reguluje kwestie opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie.

Kuratora w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego do reprezentowania i do zarządu majątkiem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej powołuje sąd opiekuńczy. Kuratela ustaje z mocy prawa w razie uchylenia ubezwłasnowolnienia.

Ubezwłasnowolnienie – kto może złożyć wniosek?

Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić:

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie;
  • jej krewni w linii prostej oraz rodzeństwo;
  • jej przedstawiciel ustawowy.

Pamiętajmy, iż zgłoszenie wniosku o ubezwłasnowolnienie w złej wierze lub lekkomyślnie podlega karze grzywny.

Ubezwłasnowolnienie – gdzie złożyć wniosek?

Warto pamiętać, iż sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych. Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa się w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy wniosek. W braku miejsca zamieszkania właściwy będzie sąd miejsca pobytu.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Comments are closed.

Exit mobile version