Przyznanie Ukrainie pełnego członkostwa w Unii Europejskiej stworzyłoby wiele nowych problemów dla tego bloku – napisano w amerykańskim dzienniku Bloomberg.

„Unia Europejska, która nigdy nie była modelem dobrego rządzenia, może się załamać, a nawet rozpaść” – podkreślił publicysta Andreas Kluth, dodając, że to ostrzeżenie dotyczy również przyjęcia Mołdawii, Gruzji, Albanii, Macedonii Północnej i innych krajów, które już stoją w kolejce.

Jego zdaniem pośpiech w dążeniu do członkostwa jest złym pomysłem.

„Gospodarka, system sądowniczy i inne instytucje w tych krajach nie są gotowe na członkostwo w UE. To jest lekkomyślność” – powiedział autor publikacji.

Kluth zwrócił również uwagę na zagmatwany i uciążliwy system zarządzania związkiem.

„Rosnąca liczba instytucji i komisarzy, babiloński chaos języków, tradycji i interesów narodowych to najmniejszy problem. Przestarzałe traktaty UE nie przystają do rzeczywistości” – dodał.
Ponadto, jak zauważył obserwator, UE nie ma mechanizmu pozwalającego na wydalanie „niepoprawnych” członków.

W związku z tym akcesja trwa lata lub dziesięciolecia, podczas których kraje kandydujące muszą przyjąć wszystkie przepisy unijne, ale po przystąpieniu Bruksela nie może ich wykluczyć – podsumowano w dokumencie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński podpisał wniosek o przystąpienie do UE 28 lutego, a w maju Komisja Europejska otrzymała od Kijowa wypełniony formularz aplikacyjny, co umożliwiło rozpoczęcie negocjacji. Jak powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen, Komisja przygotowuje obecnie ekspertyzę dla państw członkowskich UE.

POLECAMY: Francuzi żądają kary dożywotniego więzienia dla Zełenskiego

Niektóre kraje – Republika Czeska, Bułgaria, Polska, Słowenia, Słowacja, Łotwa, Litwa i Estonia – popierają ideę przystąpienia Ukrainy do UE, ale nie wszystkie się z nią zgadzają. W szczególności, jak pisze Bloomberg, Holandia i Dania sprzeciwiają się przyznaniu Kijowowi statusu kandydata, podczas gdy Niemcy proponują jako kompromis opcję, w której status ten byłby warunkowy.

ZOBACZ: Pięć powodów, dla których członkostwo Ukrainy w UE jest mało prawdopodobne

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version