„Zobaczcie, jak wzrosły ceny paliw od 1 lutego 2022 w krajach Unii Europejskiej” – został opublikowany wpis o takiej treści na profilach społecznościowych posłów Koalicji Obywatelskiej. Opozycja twierdzi, że skala podwyżek w kraju wynosi 50 proc. Orlen przedstawił jednak własne wyliczenia.

Daniel Obajtek zaprezentował swoje wyliczenia, z których wynika, że podwyżka to 35 proc. „Zapomniał” jednak, że w Polsce obowiązuje podatek VAT zmniejszony o 15 proc.

Koalicja Obywatelska zamieściła w mediach społecznościowych informację, z której wynika, że w Polsce ceny benzyny wzrosły od lutego tego roku o 50 procent. „Zobaczcie, jak wzrosły ceny paliw od 1 lutego 2022 w krajach Unii Europejskiej” – napisał poseł Marek Sowa, udostępniając mapkę z podwyżkami cen w całej Europie. Zestawienie zostało stworzone z danych Komisji Europejskiej.

PKN Orlen podał swoje dane dotyczące wzrostu cen paliw w ostatnim półroczu, których źródłem jest… również Komisja Europejska. Według tych danych cena paliwa od 31 stycznia do 6 czerwca wzrosła w Polsce o 35 procent. Na mapie Orlenu wzrost w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie.

„Zdumiewające jest to, że politycy opozycji posługują się fałszywymi danymi do udowodnienia swoich tez. Co więcej, pomijają fakt, że wzrost cen w całej Europie i w Polsce to koszt rezygnacji z rosyjskiego surowca, od którego jeszcze kilka lat temu byliśmy całkowicie uzależnieni” – napisał Daniel Obajtek.

Skąd wzięła się różnica w wyliczeniach? PKN Orlen nie uwzględnił różnicy w podatku VAT, który od 1 lutego został zmniejszony z 23 do 8 proc., czyli dokładnie o „brakujące” w wyliczeniach państwowego koncernu 15 proc. Celowo podano wyliczenia z 31 stycznia, kiedy to VAT był wyższy. „To manipulacja dla wyznawców. Różnica pomiędzy danymi PO i Obajtka to jeden dzień, dzień w którym rząd obniżył VAT na paliwo. Manipulacja polega na tym, ze cenę z VAT 23 proc. potwornieje do ceny z VAT 8 proc. i zamiast 50 proc. podwyżki wychodzi 35 proc. Proste i skuteczne. Wyznawcy łyknęli” – skomentował Jakub Bierzyński.

Źródło: Twitter / Jakub Bierzyński/wkraju

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version