Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził zerowe kontyngenty na eksport w 2022 r. oleju opałowego, węgla i antracytu.

Uchwała nr 666 z 10 czerwca została przyjęta przez rząd w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego.

W szczególności Rada Ministrów dokonała zmian w wykazie towarów, których eksport i import podlegają licencjonowaniu oraz kontyngentom handlowym w 2022 roku.

Węgiel

Eksport węgla, oleju opałowego i gazu podlega koncesjonowaniu. Jednak zgodnie z rezolucją ustala się zerowe kontyngenty na eksport:

– paliwo płynne (olej opałowy);
– węgiel, antracyt;
– brykietów, peletów i podobnych paliw stałych pochodzących z węgla (z wyłączeniem węgla koksowego);
– gaz ziemny pochodzenia ukraińskiego.

„Decyzja o ograniczeniu eksportu tych towarów wynika z konieczności akumulacji zasobów energetycznych na sezon grzewczy 2022/2023” – powiedział analityk DiXi Group, ekspert „NadraMonitor” Siergiej Jewtuszok. – Wskazuje to na możliwy niedobór zasobów ze względu na utrata dostępu do części złóż gazu i węgla oraz zniszczona infrastruktura w wyniku wojny z Rosją, najprawdopodobniej rząd będzie musiał sprowadzać surowce na sezon grzewczy, więc ta decyzja ma na celu zmniejszenie ilości surowców, które będą potrzebne do zakupu za granicą.”

Należy zauważyć, że ograniczenie nie dotyczy usługi „skład celny” oraz importowanego gazu ziemnego.

Jak donosi Ukrainian Energy, Ukraina rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu grzewczego. Odpowiednie agencje mają już za zadanie zgromadzić do zimy 19 mld metrów sześciennych gazu i 2-3 mln ton węgla.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, z powodu wojny kolejny sezon grzewczy będzie najtrudniejszy od wszystkich lat niepodległości. Powiedział też, że w tym czasie Ukraina nie będzie sprzedawać gazu i węgla za granicę, a cała krajowa produkcja będzie kierowana na potrzeby krajowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version