Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że zmieni nazwę wirusa małpiej ospy w obawie, że może on podsycać rasizm i stygmatyzację.

Obecna nazwa wirusa, który w tym roku zainfekował ponad 1600 osób w 39 krajach i został po raz pierwszy zgłoszony w Afryce, nie jest zgodna z wytycznymi WHO, które zniechęcają do korzystania z regionów geograficznych lub zwierzątdonosi Bloomberg.

Ponad 30 międzynarodowych naukowców powiedziało w zeszłym tygodniu, że etykieta małpiej ospy jest dyskryminująca i stygmatyzująca, i istnieje „pilna” potrzeba zmiany jej nazwy. Obecna nazwa nie pasuje do wytycznych WHO, które zalecają unikanie regionów geograficznych i nazw zwierząt, powiedział rzecznik.

„Brak poparcia i przyjęcia proponowanej nomenklatury i klasyfikacji może spowodować utratę zainteresowania utrzymaniem aktywnego nadzoru i szybkim raportowaniem patogenów o potencjale epidemicznym i pandemicznym” – twierdzili.

Ci naukowcy zasugerowali, że nazwa „hMPXV”, która, jak zauważyli, jest tylko skróconą wersją „wirusa małpiej ospy” u ludzi, byłaby „klasyfikacją niedyskryminującą i niestygmatyzującą”.

Jak zauważa Jack Phillips z The Epoch Times, małpia ospa występuje endemicznie w zachodniej i środkowej Afryce od lat 70. XX wieku i zwykle przenosi się ze zwierząt na ludzi, a nie poprzez kontakt z człowiekiem. Urzędnicy powiedzieli, że w przeszłości wirus podobny do ospy był na ogół przenoszony przez gryzonie, wiewiórki i naczelne, takie jak małpy, szympansy i pawiany.

„Naukowcy” również cnotliwie wykrzyknęli w swoim liście, że „jest coraz więcej narracji w mediach i wśród wielu naukowców, którzy próbują powiązać obecną globalną epidemię z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią”, wskazano w liście.

„Jak każda inna choroba, może wystąpić w dowolnym regionie świata i dotknąć każdego, bez względu na rasę lub pochodzenie etniczne” – dodano w liście.

„W związku z tym uważamy, że żadna rasa ani karnacja skóry nie powinna być twarzą tej choroby”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, potwierdził we wtorek, że organizacja ONZ „współpracuje z partnerami i ekspertami z całego świata nad zmianą nazwy wirusa ospy małpiej, jego kladów i choroby, którą powoduje”.

Podobną akcję zmiany nazwy podjęła WHO na początku 2020 r. po pojawieniu się COVID-19 w Chinach kontynentalnych.

Naukowcy wezwali społeczność międzynarodową i WHO do zmiany nazwy z „koronawirusa Wuhan” na COVID-19.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version