W lipcu ruszą prace przy najgłębszym w Polsce odwiercie geotermalnym. Będzie wykonany w Szaflarach i ma mieć 7 km głębokości. Będzie to odwiert badawczo-eksploatacyjny.
Specjaliści spodziewają się, że woda na tej głębokości będzie miała temperaturę powyżej 100 st. C. Źródło zasili sieć ciepłowniczą na terenie czterech miejscowości gminy Szaflary, a także będzie ogrzewać domy w Nowym Targu.
Zakończenie wiercenia planowane jest na pierwsze półrocze 2024 r. W ramach projektu gmina Szaflary wykonała już badania geofizyczne miejsca, gdzie powstanie najgłębszy odwiert.
Po wykonaniu inwestycji ma powstać również analiza zasobów dyspozycyjnych całej Niecki Podhalańskiej oraz opracowanie przeglądowe.
Wartość całego zadania szacowana jest na ponad 107 mln zł netto. Przedsięwzięcie jest w całość dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Pierwsze prace dotyczące ciepłowniczego wykorzystania energii geotermalnej na Podhalu, w Bańskiej Niżnej, podjęte zostały przez Polską Akademię Nauk na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.
Zaczynano od ogrzania wsi Bańska Niżna. Dzisiaj np. Geotermia Podhalańska obsługuje pięć odwiertów oraz ponad 1,5 tys. obiektów w czterech gminach – Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane.