W piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się bardzo interesujący artykuł w sprawie partii K’15. Z publikacji wynika, że partia Pawła Kukiza przez niezłożenie sprawozdania finansowego zostanie zdelegalizowana. Ta wiadomość z pewnością dla wielu Polaków będzie jedną z lepszych wiadomości podczas czerwcowego długiego weekendu.
Gazeta przypomina, że Paweł Kukiz po raz pierwszy dostał się do Sejmu jako lider niesformalizowanego ruchu. Partię założył w 2020 roku, by zyskać „kolejne narzędzie” do wpływania na politykę. Jej krótka historia wkrótce się skończy. Nie złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej dokumentów finansowych, więc zostanie zdelegalizowana – podaje „Rz”.
Dziennik wskazuje, że obowiązek składania sprawozdania finansowego ciąży na wszystkich kilkudziesięciu partiach w Polsce, nawet takich, które nie mają dochodów i wydatków. Co roku sprawozdań nie składa kilka, najczęściej kanapowych ugrupowań, a tym razem jest wśród nich znana nazwa – właśnie K’15.
A konsekwencje niewypełnienia obowiązku są surowe. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych „w przypadku niezłożenia przez partię polityczną sprawozdania w terminie (…) Państwowa Komisja Wyborcza występuje do sądu z wnioskiem o wykreślenie wpisu tej partii z ewidencji”, a sąd „po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji”.
Prezes K’15 Paweł Kukiz mówi „Rzeczpospolitej”, że wykreślenie jego partii z rejestru nie stanowi dla niego większego problemu. „Założyć chcieli ją działacze. Powiedziałem im: „jeśli chcecie, to zakładajcie i pilnujcie formalności” – mówi.
POLECAMY: Gigantyczny haracz na ZUS od nowego roku
Dodaje, że do swojej partii nie przykładał większego znaczenia. „Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju” – zastrzega.
„Rz” podkreśla, że wykreślenie partii Kukiza może mieć jednak dla niego odczuwalne konsekwencje. Gdyby zdecydował się na samodzielny start, nie mógłby liczyć na subwencje wyborcze, przysługujące tylko partiom. Jego ruch nigdy ich dotąd nie wywalczył, właśnie dlatego, że Kukiz długo wzbraniał się przed założeniem partii.
ZOBACZ: Była posłanka KUKIZ’15 skazana za głosowanie na dwie ręce
„Czy jednak do wykreślenia dojdzie do czasu wyborów, nie jest pewne, bo w ostatnich latach procedury się przedłużają. W ewidencji wciąż widnieją ugrupowania, które nie złożyły sprawozdań finansowych za 2019 i 2020 rok. Są wśród nich np. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza albo Demokracja Bezpośrednia. Ta druga, mimo nieposiadania żadnego posła, tworzy z ruchem Kukiza koło w Sejmie Kukiz’15–Demokracja Bezpośrednia. Podobnie jak K’15 powinna zniknąć z rejestru z powodu niezłożenia dokumentu za 2020 rok” – zauważa gazeta.
Dlaczego wciąż do tego nie doszło? „Od wystąpienia przez PKW z wnioskiem o wykreślenie partii z ewidencji do przeprowadzenia tego wykreślenia przez sąd upływa około dwóch, trzech miesięcy” – informuje Sąd Okręgowy w Warszawie. Dodaje jednak, że „od daty ogłoszenia stanu epidemii (…) nie wpłynął żaden wniosek PKW o wykreślenie wpisu partii z ewidencji z uwagi na niezłożenie sprawozdania finansowego”.
PKW potwierdza, że doszło do „poważnych utrudnień w pracy Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w okresie pandemii SARS-Cov-2 oraz z powodu znacznego obciążenia innymi pracami”. Obiecuje jednak, że „przygotowanie wniosków dotyczących partii, które nie złożyły w terminie sprawozdań za 2021 rok, planowane jest na najbliższe tygodnie”.
„Rz” pisze, że niezłożenie przez K’15 sprawozdania zbiega się z informacjami o możliwym starcie Pawła Kukiza z list PiS. O tym, że „są takie ustalenia”, mówił niedawno w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Paweł Kukiz mówi gazecie, że „nie wie, czy będzie startował w kolejnych wyborach”. I dodaje, że kandydowanie uzależnia od przyjęcia przez partię, na listy której miałby trafić, jego propozycji programowych dotyczących m.in. zmian w ordynacji wyborczej.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia. Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować o faktach.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.