Pracownicy Komisji Europejskiej w Belgii i Luksemburgu, w tym członkowie kolegium komisarzy, otrzymali w czerwcu podwyżkę płac w wysokości 2,4 procent – poinformował portal Politico. Wyższe wynagrodzenia obowiązującą z mocą wsteczną od stycznia tego roku. Wcześniej w swoich zaleceniach dla rządów Komisja regularnie podkreślała, że sprzeciwia się automatycznej indeksacji wynagrodzeń.

„Całkowity wzrost kosztów pracy Komisji wyniesie 95 mln euro w 2022 r.” – cytuje Politico rzecznika KE.

„Jedyny haczyk: takie podwyżki płac są sprzeczne z własnymi radami Komisji dla rządów oraz przedstawicieli grup pracowniczych i kierowniczych” – zauważa portal.

Zgodnie z regulaminem pracowniczym instytucji unijnych pensje są corocznie dostosowywane w celu uwzględnienia zmian w kosztach utrzymania. Ale może się to zdarzyć też dwa razy w roku i obowiązywać z mocą wsteczną, jeśli inflacja wzrosła powyżej 3 procent w okresie odniesienia, co miało miejsce między lipcem a grudniem 2021 r., kiedy inflacja w Belgii i Luksemburgu wynosiła średnio 3,5 procent.

„Ten system nie ma na celu indeksowania wynagrodzeń w stosunku do inflacji, ale nadążanie za ewolucją siły nabywczej (…)urzędników krajowych” – przekonywał przedstawiciel Komisji.

Niemniej, stosunek KE do „mechanicznej indeksacji wynagrodzeń w stosunku do wcześniejszej inflacji” zazwyczaj negatywny, ponieważ – jak argumentowała – „może to łatwo wywołać spiralę płacowo-cenową”.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Morawiecki, Glapiński, Obajtek, Niedzielski i reszta tych złodziei do więzienia musi trafić jak najszybciej. Tam chłopaki się nimi odpowiednio zajmą.

Napisz Komentarz

Exit mobile version