Według dyrektora wydziału rejestracyjnego Państwowego Instytutu Kontroli Narkotyków (SUKL) Tomáša Borána, jeden zgon w Czechach ma prawdopodobnie związek ze „szczepieniem” przeciwko COVID. Powiedział to na środowej konferencji prasowej SUKL. Według niego była to zakrzepica i zmniejszenie liczby płytek krwi po podaniu szczepionki wektorowej, której w tym roku rzadko się szczepi. Instytut zbadał ponad 170 zgonów w związku ze szczepieniami, a zakrzepica wystąpiła również za granicą.

Do tej pory SUKL otrzymał ponad 12 tys. zgłoszeń o niepożądanych reakcjach na szczepienie przeciw krowim, a do początku kwietnia br. badał również 174 zgony. „Istnieło wiele doniesień o osobach, które zaraz po szczepieniu zaraziły się kowbojem lub innymi chorobami” – powiedział Boran.

POLECAMY: Amerykańska firma ubezpieczeniowa zanotował wzrost o 163 proc. wypłat ubezpieczeń z powodu śmierci

Prawdopodobnie bezpośrednio w związku ze szczepieniem wystąpił jeden przypadek zakrzepicy związanej z małopłytkowością, czyli zmniejszeniem liczby płytek krwi w tzw. szczepionce adenowirusowej. Według Borána liczba podawanych dawek jest porównywalna z liczbą w innych krajach. „Ryzyko COVID-19 jest znacznie wyższe” – dodał.

AstraZeneca i Johnson & Johnson

Szczepionki zawierające wektory adenowirusowe były podawane w Republice Czeskiej przez firmy AstraZeneca (AZ) i Johnson & Johnson (JJ). Zgodnie z danymi dotyczącymi podanych szczepionek, podano około 887 000 dawek dwudawkowych AZ i 413 000 dawek jednodawkowych JJ. Ze względu na większą częstość występowania zakrzepicy u osób zaszczepionych tymi środkami za granicą, szczepienia w Republice Czeskiej ograniczono do pacjentów w wieku powyżej 60 lat, a zainteresowanie szczepieniami znacznie zmalało. W tym roku podano tylko 216 dawek. Ogółem przeciwko kowidowi zaszczepiono prawie 6,9 mln osób.

Zakrzepica występuje u około 160 osób na 100 000 każdego roku. Inne leki, takie jak hormonalne środki antykoncepcyjne, również mogą zwiększać ryzyko. Zwiększa ono ryzyko czterokrotnie, a nawet bardziej u kobiet z nadwagą lub palących.

Do kwietnia tego roku SUKL co miesiąc publikował dane dotyczące niepożądanych reakcji na „szczepionki” Covid. Teraz, podobnie jak w przypadku innych szczepionek, będzie je publikować w formie podsumowania za cały rok na początku lata następnego roku w biuletynie. Za 2021 r. powinien się ona ukazać pod koniec czerwca.

Ponad 12 000 zgłoszeń skutków ubocznych

Z najnowszego raportu opublikowanego na stronie internetowej na początku kwietnia wynika, że od rozpoczęcia szczepień w grudniu 2020 r. SUKL otrzymał ponad 12 000 zgłoszeń o niepożądanych reakcjach na „szczepionki” Covidowe, a w 2021 r. będzie ich około 10 600 – wynika z rocznego raportu SUKL. „Same liczby nie mówią nam nic o profilu bezpieczeństwa leków. Sensowna jest ich ocena w dużej kohorcie, która jest przeprowadzana przez Europejską Agencję Leków” – dodał Boráň.

Wśród zgłoszeń dominują reakcje w miejscu podania szczepionki (ponad 6000 zgłoszeń), a także zaburzenia układu nerwowego, do których zalicza się bóle głowy, oraz zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, do których zalicza się bóle mięśni i stawów. Są to, nawet według producenta, jedne z oczekiwanych działań niepożądanych. Powiedział on, że władze europejskie co miesiąc oceniają raporty o działaniach niepożądanych i dodają do nich informacje o szczepionkach.

Oprócz istniejących szczepionek dostosowanych do omikronu, EMA ocenia również rejestrację szczepionki firmy Valneva, która jako pierwsza zawiera inaktywowany wirus, oraz zastosowanie szczepionki firmy Novavax u dzieci w wieku 12 lat i starszych, jak twierdzi dyrektor SÚKL Irena Storová. Szczepionki dostosowane bezpośrednio do wariantu omikronowego mogą być dostępne jesienią.

Storova powiedziała również, że na poziomie UE stworzono listę leków uznanych za ważne w kontekście wirusa Covid-19, a ich dostępność i wystarczające dostawy będą monitorowane. Należą do nich przeciwciała monoklonalne, remdesivir i leki z deksometazonem. W przyszłości można by w podobny sposób monitorować inne grupy leków, tak aby pacjenci nie pomijali niektórych ważnych leków.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version