W czerwcu w Polsce zanotowano rekordową 25-letnią inflację na poziomie 15,6 proc.

„Inflacja w czerwcu w ujęciu rocznym wyniosła 15,6%. To najwyższa wartość od marca 1997 roku” – czytamy w raporcie. Jednocześnie w ciągu ostatniego miesiąca ceny wzrosły o 1,5%.

Najbardziej w Polsce wzrosła cena paliwa – o 46,7% w ujęciu rocznym o 9,4% w miesiącu. Ceny energii w czerwcu wzrosły o 35,3% w porównaniu do czerwca 2021 r.

Ekonomiści mBanku szacują, że inflacja bazowa (a więc po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrosła do 9,2 proc. To dużo, jednak mniej od prognoz, co sugeruje „solidne spowolnienie tej miary inflacji”. 

Kiedy inflacja zacznie spadać?

Według analityków inflacja w Polsce nie spadnie w najbliższym czasie. Przedstawiciel Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marcin Klucznik uważa, że ​​w sierpniu Polacy zapłacą za jedzenie o ok. 20% więcej niż rok wcześniej. W czerwcu liczba ta wyniosła 14,1% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.

Według ostatnich danych GUS, średnie wynagrodzenie w maju było wyższe o 13,5 proc. rok do roku. To oznacza, że płace rosły wolniej niż inflacja, która wyniosła w tamtym miesiącu 13,9 proc. Oznacza to, że realnie wynagrodzenia spadają. Niewykluczone, że taka sytuacja utrzyma się także w czerwcu i kolejnych miesiącach. Takie spadki to zapowiedź spowolnienia gospodarczego.

Należy jednak zaznaczyć, że wynagrodzenia „na rękę” rosną nieco szybciej, co jest efektem dwóch reform podatkowych. Najpierw tzw. Polski Ład podniósł kwotę wolną i drugi próg podatkowy, co przełożyło się głównie na wzrost wynagrodzeń poniżej średniej. Teraz od 1 lipca mamy do czynienia z obniżką PIT z 17 do 12 proc. Te fiskalne impulsy ograniczają spowolnienie gospodarcze, a jednocześnie mogą dokładać do utrzymania inflacji na podwyższonym poziomie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version