W ciągu następnych trzech dekad moc jądrowa musi podwoić się na całym świecie, aby osiągnąć cele zerowej emisji dwutlenku węgla netto i zapewnić niezależność energetyczną, argumentowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA).

twitter

Dyrektor wykonawczy grupy z siedzibą w Paryżu, Fatih Birol, podkreślił, że energia jądrowa ma wyjątkową szansę na ożywienie w kontekście globalnego kryzysu energetycznego, gwałtownie rosnących cen paliw kopalnych, wyzwań związanych z bezpieczeństwem energetycznym i zobowiązań klimatycznych.

Zasugerował jednak, że nie jest to gwarantowane, a zamiast tego zależy od polityki rządu ukierunkowanej na większą ekspansję.

Birol powiedział: „Będzie to zależeć od wprowadzenia przez rządy solidnej polityki, aby zapewnić bezpieczną i zrównoważoną eksploatację elektrowni jądrowych w nadchodzących latach”.

W najnowszym raporcie grupy, Energia jądrowa i bezpieczna transformacja energetyczna, IEA ujawniła, że ​​energia jądrowa musi zostać znacznie zwiększona, aby spełnić bliźniacze cele, jakimi są bezpieczeństwo dostaw i zerowa emisja netto dwutlenku węgla.

Ostrzegł, że aby osiągnąć zerową emisję netto, moc jądrowa musi wzrosnąć do 812 gigawatów (GW) do 2050 r. z obecnych 413 GW.

Podczas gdy zaawansowane gospodarki eksploatują prawie 70 procent globalnej mocy jądrowej, MAE zauważyła, że ​​floty jądrowe na całym Zachodzie starzeją się w związku z wstrzymanymi inwestycjami i projektami przekraczającymi budżet.

IEA szacuje, że około 260 GW, czyli 63% elektrowni jądrowych na świecie, ma obecnie ponad 30 lat i zbliża się koniec okresu obowiązywania wstępnych pozwoleń na eksploatację.

W latach 30. XX wieku roczne przyrosty mocy jądrowych musiały osiągnąć 27 GW tylko po to, by skompensować zamknięte elektrownie – co w gospodarkach rozwiniętych może zmniejszyć się o jedną trzecią w ciągu najbliższej dekady.

Dla kontekstu, „wielki nowy” zakład Wielkiej Brytanii na energię jądrową, który stanowi historyczny wzrost w wytwarzaniu energii jądrowej, to wzrost z 7 GW do 24 GW w ciągu najbliższych trzech dekad.

Oczekuje się, że Hinkley Point C zostanie otwarty w ciągu najbliższych pięciu lat, a rząd chce zapewnić finansowanie publiczne dla Sizewell C – ponieważ jego celem jest zielone światło dla ośmiu nowych reaktorów do 2030 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version