Minister spraw zagranicznych Ukrainy – Dmytro Kuleba nie widzi obecnie przesłanek, aby NATO zmieniło swoją praktyczną politykę w zakresie uzyskania członkostwa Ukrainy.

„To znaczy, oczekuję, że w najbliższej przyszłości NATO będzie nadal potwierdzać, że drzwi są otwarte i decyzja szczytu w Bukareszcie pozostaje w mocy. Ukraina również pozostaje na ścieżce integracji euroatlantyckiej, ale nie widzę Potencjał w najbliższej przyszłości, aby NATO zmieniło w ten sposób swoje stanowisko na Unię Europejską i zaczęło robić konkretne rzeczy, aby zapewnić wejście Ukrainy do Sojuszu” – powiedział Kuleba.

Minister dodał, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy Unia Europejska poczyniła znaczne postępy w stosunkach z Ukrainą, podczas gdy NATO pozostało na swoim miejscu.

„Istnieje NATO jako stowarzyszenie krajów, które podejmują decyzje na zasadzie konsensusu. Tak więc w tym jednym kręgu podjęto, moim zdaniem, nieformalną decyzję: aby Rosja nie używała argumentu, że jest w stanie wojny z NATO, Sojusz jako jedność będzie odgrywał drugorzędną rolę.Teraz przeformatowali swój pakiet pomocowy, coś tam się wydarzy, ale strategicznie zdecydowano, że NATO nie będzie na pierwszej linii wsparcia Ukrainy” – wyjaśnił Kuleba.

Jednocześnie w NATO powstała tzw. koalicja chętnych – koalicja tych, którzy chcą w niej uczestniczyć – a wielu członków tej koalicji jest członkami NATO.

– I tu udzielają konkretnej pomocy. Dlatego trzeba bardzo mocno rozróżnić pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych jako członka NATO od pomocy ze strony NATO, gdzie wszystko to jest koordynowane przez Sekretariat i dostarczane nam. Uważam, że podjęto decyzję: nie dopuścić do odgrywania przez NATO wiodącej roli. Została ona przyjęta przez odrębną grupę wpływowych państw członkowskich Sojuszu i jest obecnie wdrażana – powiedział minister.

Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 820 mln dolarów, który obejmuje dwa systemy obrony przeciwlotniczej NASAMS oraz pociski do systemów rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

Na szczycie NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 800 milionów dolarów , który obejmie nowoczesne zachodnie systemy obrony powietrznej.

Z kolei liderzy szczytu NATO w Madrycie zatwierdzili kompleksowy pakiet pomocowy dla Ukrainy . Pakiet obejmuje komunikację bezpieczeństwa, zapasy paliwa, sprzęt medyczny, sprzęt do zwalczania broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej, sprzęt do zwalczania dronów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version