Większość firm w Wielkiej Brytanii będzie zmuszona do podniesienia cen w najbliższym czasie z powodu rekordowej inflacji – wynika z kwartalnego badania gospodarczego Brytyjskiej Izby Handlowej na drugi kwartał 2022 roku.

Według badania 65% firm planuje podnieść ceny w ciągu najbliższych trzech miesięcy, co jest wynikiem rekordowym i o 23 punkty procentowe wyższym niż w ubiegłym roku. Tylko 1% badanych firm przewiduje obniżenie cen na swoje towary i usługi. Badanie zostało przeprowadzone wśród ponad 5 700 brytyjskich firm.

„Firmy stają przed bezprecedensowym zestawem wyzwań z powodu rosnących cen surowców, paliw, mediów, podatków i pracy. Trwający kryzys w łańcuchu dostaw, zaostrzony przez konflikt na Ukrainie i blokadę w Chinach, pogarsza sytuację” – powiedział cytowany w badaniu David Bharier, szef badań w British Chambers of Commerce.

POLECAMY: Media: Pomoc militarna, jaką otrzymuje Ukraina trafi na czarny rynek

Jak zaznaczono w dokumencie, wzrost cen będzie najbardziej odczuwalny w sektorze detalicznym i hurtowym, a także w sektorze przemysłowym, w szczególności w sektorze budowlanym i maszynowym.

POLECAMY: Globalny głód nie jest już tylko teoretycznym scenariuszem

Według brytyjskiego Office for National Statistics roczna inflacja w tym kraju na koniec kwietnia była najwyższa od marca 1982 roku – 9% wobec 7% miesiąc wcześniej. Ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 2,5% po wzroście o 1,1% w marcu. W maju roczna inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordowy od 1982 roku poziom 9,1%.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version