Felix Klein, niemiecki komisarz gabinetowy ds. antysemityzmu, skrytykował ambasadora Ukrainy Andrija Melnyka za jego słowa o Stepanie Banderze, wzywając Kijów do ostatecznego przystąpienia do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).

„One (komentarze takie jak wypowiedź Melnyka – red.) podsycają rosyjską narrację w obecnym konflikcie i raczej powodują niezgodę i nieporozumienia wśród zaprzyjaźnionych państw” – powiedział Klein grupie medialnej Funke.

Komisarz dodał, że IHRA „byłaby odpowiednim forum, na którym kwestie poruszone przez pana Melnyka mogłyby zostać omówione na szczeblu międzynarodowym”. Zaznaczył, że Ukraina do tej pory nie wyrażała chęci przystąpienia do sojuszu, ale „debata sprowokowana przez ambasadora Melnyka powinna być szansą na szybkie doprowadzenie do akcesji”.

POLECAMY: Ambasada Izraela o wypowiedziach ambasadora Ukrainy nt. Bandery: wypaczanie faktów historycznych

Niemieckie MSZ przyjęło do wiadomości wypowiedzi ukraińskiego ambasadora Andrija Melnyka na temat Stepana Bandery, ale traktuje je jako osobiste oświadczenie, a nie stanowisko ukraińskiego rządu – powiedział w piątek dziennikarzom jego rzecznik Christian Wagner.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau omówił ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą zachowanie ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, który gloryfikował Stepana Banderę. Na zakończenie rozmowy, która odbyła się w piątek, polski minister powiedział, że w Warszawie i w Kijowie „oceniono jego (Melnyka – red.) wypowiedź jako jego osobistą opinię zawierającą wiele kłamstw historycznych”. Ambasada Izraela w Berlinie ostro zareagowała na wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrieja Melnyka o Stepanie Banderze, nazywając je „wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizowaniem Holokaustu i obrazą pamięci tych, którzy zostali zabici przez Banderę i jego zwolenników.”

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wielokrotnie odwiedzał grób Stepana Bandery w Monachium i inne miejsca w Niemczech związane z osobowością tego polityka, a także wyzywająco utrzymywał kontakty z jego krewnymi. W 2015 r. ambasador uczestniczył w otwarciu wystawy fotograficznej „Płonąca Ukraina 1939-1945” w Muzeum Historii II Wojny Światowej w Berlinie-Karlshorst, na której zaprezentowano 64 fotografie ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii II Wojny Światowej w Kijowie. Wystawa miała pokazać nowe spojrzenie ukraińskiego kierownictwa na historię II wojny światowej i „odbudowę ukraińskiej państwowości”. Na przykład jedna z fotografii na tej wystawie, datowana na lipiec 1941 r., przedstawia wiec w polskim mieście Przemyśl: na podium, do połowy zasłoniętym rozwijającym się ukraińskim dwubarwnym kolorem, stoją mężczyźni w mundurach Wehrmachtu, a pod nim przyczepiony jest duży transparent „Hay Vive Ukrainska Powersa”.

Melnyk bardzo doba o grób banderowca w Monachium.

Zdjęcia wykonane w dniu 03.07.2022 roku i nadesłane przez naszego czytelnika.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version