Ukraińskie i rosyjskie produkty oraz rosyjskie nawozy powinny powrócić na światowe rynki – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w swoim wideo przemówieniu do Rady Ministrów Spraw Zagranicznych G20 w Indonezji. Tekst przemówienia został rozpowszechniony przez służby prasowe ONZ.

Jego zdaniem konflikt na Ukrainie zaostrza inne kryzysy i grozi dewastacją społeczną i gospodarczą na całym świecie. Według sekretarza generalnego ceny żywności są rekordowo wysokie, a ceny nawozów wzrosły ponad dwukrotnie.

„W tym roku w wielu miejscach istnieje realne zagrożenie głodem. W przyszłym roku sytuacja może być jeszcze gorsza” – powiedział sekretarz generalny. Wezwał ministrów spraw zagranicznych państw G20 do współpracy w celu zapewnienia stabilności na światowych rynkach żywności i energii oraz wsparcia gospodarek rozwijających się.

POLECAMY: Protest rolników w Holandii: przywieźli czołg. Policja ostrzelała ciągnik

„Ukraińskie produkty żywnościowe, a także żywność i nawozy produkowane w Rosji, muszą wrócić na światowe rynki” – powiedział Guterres, zwracając uwagę na to, co trzeba zrobić mimo konfliktu na Ukrainie. Zaznaczył, że ONZ pracuje nad planem, który zapewni bezpieczny eksport ukraińskich produktów spożywczych przez Morze Czarne i zapewni niezakłócony dostęp do światowych rynków dla rosyjskiej żywności i nawozów.

Ponadto sekretarz generalny w swoim wystąpieniu ponownie poruszył temat zmian klimatycznych, wzywając ministrów spraw zagranicznych do zapewnienia, że globalne ocieplenie nie przekroczy 1,5 stopnia Celsjusza. Guterres wezwał ministrów do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie do 2030 r. globalnej emisji gazów cieplarnianych do 45 proc. poniżej poziomu z 2010 r. Przypomniał też o zobowiązaniu bogatych krajów do przekazania 100 mld dolarów rocznie na walkę ze zmianami klimatycznymi w biednych krajach.

ZOBACZ: Rolnicy czują się oszukani: Czeka nas bankructwo, albo pomidory zimą będą kosztowały 60 zł za kilogram

Sekretarz Generalny mówił również o potrzebie pomocy gospodarczej dla krajów biednych. „Międzynarodowa architektura zadłużenia wymaga pilnej reformy. Potrzebujemy operacyjnego systemu oddłużania i restrukturyzacji (długu – red.), który uwzględnia wrażliwość. Musimy też brać pod uwagę zmiany w ratingach kredytowych i emisję specjalnych praw ciągnienia – dodał.

Guterres powiedział, że należy zwiększyć liczbę krajów, w których będą produkowane szczepionki COVID-19, poprzez dzielenie się licencjami oraz zapewnienie wsparcia technicznego i finansowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version