Jak wynika z danych ogólnodostępnych w 2022 roku, odnotowano ponad dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV. Taki stan raczej nie powinien nikogo dziwić, ponieważ niezależni naukowcy już dawno ostrzegali, przed rynkiem przyjęcia »dopalacza« jakim ich zdaniem było pojawienie się u tych osób zakażenia wirusem HIV.
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego nie pozostawiają złudzeń. Liczba pacjentów zakażonych wirusem HIV rośnie. W 2021 roku diagnozę usłyszało 401 osób, a w analogicznym okresie w tym roku było ich ponad dwukrotnie więcej, czyli 880.
– Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania – wyjaśnia dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, a także prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
POLECAMY: Zaszczepieni ludzie powinni brać leki na HIV, aby obniżyć ryzyko COVID
Osoby zakażone wirusem HIV, które podejmują leczenie mogą żyć normalnie. By tak funkcjonować wystarczy testować się w kierunku wirusa oraz przyjmować odpowiednie leki.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jeśli po szczepieniu uzyskasz pozytywny wynik testu i musisz być hospitalizowany, prawdopodobnie masz AIDS
Na podstawie powyższych artykułów wzrost ilości zakażeń wirusem HIV raczej nie powinien nikogo dziwić.