Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie Polaków na Ukrainie – powiedział w poniedziałek w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających rocznicę rzezi wołyńskiej.

Zełenski zapowiadał wcześniej podpisanie umowy z Polską ułatwiającej przekraczanie granicy. Według niego, między państwami nie powinno być żadnych granic ani barier, ponieważ narody ukraiński i polski od dawna nie są rozdzielone mentalnie. Dodatkowo ukraińska deputowana Olha Sovhirya powiedziała, że Zełenski zapowiedział złożenie w parlamencie projektu ustawy o specjalnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie.

„Dzisiaj prezydent Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy o przyznaniu Polakom specjalnego statusu na Ukrainie” – powiedział Duda.

Zwracając uwagę, że Zełenskiego wprowadził projekt ustawy dokładnie w rocznicę rzezi wołyńskiej, powiedział, że „można to uznać za sytuację odwrotną od tej, kiedy Polaków próbowano się pozbyć za wszelką cenę, łącznie z odebraniem im życia”.

„Ukraina dzisiaj tym gestem prezydenta składa symboliczne zaproszenie – macie tu specjalne prawa. Niech to będzie dla nas także znak w tych sprawach, o których trudno mówić – zakończył prezydent.

W poniedziałek w Polsce obchodzona jest rocznica rzezi wołyńskiej. Kwestia interpretacji rzezi wołyńskiej, a także traktowania przywódców ukraińskich nacjonalistów z czasów OUN-UPA, jest jedną z najtrudniejszych w stosunkach między Polską a Ukrainą. Latem 2016 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę uznającą 11 lipca za Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945. Według polskiej wersji masowe mordy zostały dokonane w latach 1939-1945 przez zwolenników OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej i południowo-wschodnich województw II RP.

POLECAMY: Wołyń 1943 PAMIĘTAMY

Ukraińscy badacze uważają te wydarzenia za konsekwencję wojny między Armią Krajową a UPA. Strona ukraińska szacuje swoje straty na 10-20 tysięcy osób. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie potępiające decyzję polskiego Sejmu o uznaniu rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Ukraińscy deputowani uważają, że decyzja ta „zagroziła politycznym i dyplomatycznym osiągnięciom obu krajów”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraińcy oburzeni wspomnieniem Wołynia przez kibiców podczas meczu w Szczecinie

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version