Światowa Organizacja Zdrowie ostrzega przed nową fala zakażeń koronawirusem. Już w lipcu i w sierpniu liczba śmiertelnych przypadków Covid-19 może gwałtownie wzrosnąć. Podano również, że jest już nowy wariant – Centaurus.

Na razie nie wiadomo, czy Centaurus może spowodować poważniejszą chorobę niż inne podwarianty Omikrona, w tym BA.5.

„Jest wciąż o wiele za wcześnie, aby wyciągać za dużo wniosków” – uważa Matthew Binnicker, wirusolog ze szpitala Mayo Clinic w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota.

Niepokój ekspertów budzi duża liczba mutacji odróżniających tę nową od poprzednich. Jak wyjaśnił Binnicker, niektóre z tych mutacji znajdują się w obszarach związanych z białkiem kolczastym i mogą pozwolić wirusowi na skuteczniejsze wiązanie się z komórkami. Innym problemem jest to, że ulepszenia genetyczne mogą ułatwić wirusowi omijanie przeciwciał. Jednocześnie eksperci utrzymują, że szczepionki i dawki przypominające są nadal najlepszą obroną przed ciężkim zachorowaniem.

Wariant BA.2.75 – nazywany „Centaurus” – został po raz pierwszy wykryty w Indiach na początku maja. Od tego czasu liczba przypadków w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła – i najwyraźniej szybciej niż w przypadku wyjątkowo przenośnego wariantu BA.5 , który jest również obecny w Indiach i szybko wypiera poprzedni dominujący wariant BA.2 w wielu krajach.

BA.2.75 został również wykryty w około 10 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii , Niemczech i Kanadzie.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) określiło go 7 lipca jako „wariant podlegający monitorowaniu”, co oznacza, że ​​istnieją pewne przesłanki, że może on być bardziej zakaźny lub związany z cięższą chorobą.

Oprócz widocznego szybkiego wzrostu i szerokiego zasięgu geograficznego, wirusolodzy zostali ostrzeżeni samą liczbą dodatkowych mutacji zawartych w BA.2.75 w stosunku do BA.2, z których prawdopodobnie wyewoluował. „Może to oznaczać, że miał szansę wypracować przewagę nad już udaną linią wirusów”, powiedział dr Stephen Griffin, wirusolog z University of Leeds.

„To nie tyle dokładne mutacje, ile liczba/kombinacja”, powiedział dr Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London, który jako pierwszy zidentyfikował Omicron jako potencjalny problem w listopadzie 2021 r. „Trudno przewidzieć efekt tak wielu mutacji pojawiających się razem – nadaje wirusowi nieco „dzikiej” właściwości, w której suma części może być gorsza niż części pojedynczo.

„To zdecydowanie potencjalny kandydat do tego, co nastąpi po BA.5. Jeśli to się nie uda, prawdopodobnie pojawimy się w następnej kolejności, tj. „wariant wariantu”.

Nawet jeśli nie wystartuje w innych krajach, jego wzrost w Indiach sugeruje, że prawdopodobnie będzie to problem przynajmniej tam, dodał Peacock. „Wyraźnie rozwija się całkiem dobrze w Indiach, ale Indie nie mają zbyt wiele BA.5 i nadal nie jest jasne, jak dobrze sobie z tym radzi”.

Griffin przytoczył to jako kolejny przykład imponującej zdolności wirusa do tolerowania zmian w jego białku kolczastym – części, której używa do infekowania komórek i na której opiera się większość szczepionek Covid.

„Tym razem w zeszłym roku wielu było przekonanych, że Delta stanowi ewolucyjny szczyt dla wirusa, ale pojawienie się Omicron i ogromny wzrost zmienności i unikania przeciwciał jest znakiem, że jako populacja nie możemy podążać za podobnym do grypy planem utrzymania tempo ewolucji wirusowej” – powiedział Griffin.

Oprócz szczepionek plany długoterminowe powinny obejmować środki agnostyczne wobec wariantów, aby zapobiegać infekcjom i reinfekcjom. „Obejmuje to tworzenie środowisk odpornych na infekcje poprzez ulepszoną wentylację, filtrację lub sterylizację powietrza w pomieszczeniach, rozsądne powtórzenie testów przepływu bocznego oraz odpowiednie i wspierane okresy izolacji, które faktycznie zmniejszą trwającą transmisję” – powiedział.

Tymczasem rządowa komisja ds. rachunków publicznych wezwała urzędników służby zdrowia, aby zrobili więcej, aby dotrzeć do osób, które wciąż nie są zaszczepione , a zatem są bardziej narażone na hospitalizację lub śmierć w wyniku Covid-19.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

6 komentarzy

  1. Szkoda tylko że te szczepionki nic nie dają. Wg MZ oficjalna strona gov od stycznia do końca marca (w kwietniu zaprzestano przedstawiać szczegółowych danych) chorych na covid było ok. 70% wyszczepionych a zmarło 40% wyszczepionych. Więc szczepienie jak widać nic nie daje poza faktem że wyszczepieni bardziej chorują i tym samym zarażają.

  2. Szanowni Państwo nie dajcie się po raz kolejny zwiesc. Śledźcie lega artis , wrealu24, banbye.pl
    NWO dzieje się na naszych oczach. Nie bądźmy bierni. Przeciwstawiajmy się psychopatom. Jesteśmy to winni naszym dzieciom, by miały normalność, by nie zapytały, mamo, tato dlaczego nie stawialiście oporu. Za chwilę skończy się piwko, kiełbaska, grill, zimna wódeczka. Przyjdzie jesień i kolejna tresura, nie dajmy się!

  3. Najlepiej rozwija się tam gdzie nikt tego nie może potwierdzić. Naukowcy stwierdzili że sieka w Indiach ale tam tego nie można sprawdzić a najwięcej jest jak zwykle gdzie indziej. Ściema i szpryca leci.

Napisz Komentarz

Exit mobile version