Unia Europejska ma ponownie zwiększyć fundusze na dostawy broni wojskowej na Ukrainę, co ma być uzgodnione przez kraje członkowskie na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek.

Mają one przeznaczyć 500 mln euro (500 mln dolarów) więcej na pomoc wojskową dla Kijowa, donosi Bloomberg, w momencie, gdy siły rosyjskie nadal rozpętują ciągłe uderzenia artyleryjskie na ukraińskie pozycje w Donbasie.

„Dzięki temu łączne finansowanie broni wyniosłoby 2,5 mld euro” – pisze Bloomberg. „Blok w ostatnich miesiącach zgodził się na kilka rund finansowania broni dla Ukrainy w ramach tzw. europejskiego instrumentu pokojowego, który zwraca rządom koszty dostaw wojskowych dla Ukrainy.”

Rząd Zełenskiego nasilił w tym tygodniu swoje apele o „szybsze” dostarczanie cięższej i bardziej zaawansowanej broni, jeśli jego siły mają nadzieję odpowiedzieć na tempo ostrzału rosyjskiej artylerii i pozornie niekończące się dostawy amunicji.

Ale Pentagon i prawdopodobnie niektóre państwa europejskie, takie jak Francja i Niemcy, coraz bardziej martwią się o szybkie wyczerpywanie się swoich własnych żywotnych zapasów .

The New York Times doniósł w tym tygodniu :

Ponadto urzędnicy Pentagonu wyrazili obawy dotyczące osłabienia gotowości bojowej Stanów Zjednoczonych, jeśli wojna będzie trwała kilka miesięcy lub dłużej . Po dwóch dekadach głównie wspierania misji antyterrorystycznych amerykański przemysł obronny w dużej mierze przestał wytwarzać rodzaje broni, których Ukraina będzie potrzebować, aby przetrwać długą wojnę na wyczerpanie. Stany Zjednoczone zatwierdziły  54 miliardy dolarów na pomoc wojskową, gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy i wysłały ponad 7 miliardów dolarów w postaci broni wydobytej z istniejących zapasów Pentagonu .

Ta wzmianka o „miesiącach”, zanim amerykańskie zapasy zaczną czuć się ściśnięte, należy zestawić z „latami”, które niektórzy najwyżsi urzędnicy obrony oferowali jako swoje szacunki dotyczące tego, jak długo wojna na Ukrainie prawdopodobnie potrwa.

Édouard Guillaud, były szef francuskiego sztabu obronnego na niedawnej konferencji: „Francja już przekazała Ukrainie jedną trzecią broni dalekiego zasięgu”.

W obliczu rosnącego zaniepokojenia rządy UE i NATO prowadzą rozmowy z Kijowem na temat utworzenia wspólnego aparatu monitorującego oraz zaostrzenia procedur i logistyki związanej z dostawą i śledzeniem broni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version