Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ordynacji podatkowej, który m.in. daje fiskusowi nowe uprawnienia.

Projekt ordynacji podatkowej będzie mógł blokować nie tylko konta firmowe, ale też rachunki oszczędnościowe przedsiębiorców. Blokada potrwa 96 godzin, a nie 72 jak obecnie. Kolejna zmiana ma dotyczyć nadpłaconego VAT-u lub akcyzy. Jeśli fiskus wykaże, że przedsiębiorca nie poniósł uszczerbku majątkowego, nie otrzyma nadpłaty. Propozycja ministerstwa przewiduje też zwiększenie maksymalnej kary porządkowej np. za niestawienie się na wezwanie urzędu. Ma ona wzrosnąć z obecnych 3 tys. do ponad 10 tys. złotych.

POLECAMY: Skarbówka z prawem maksymalnej inwigilacji finansowej Polaków

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak, mówi, że tego typu instrumenty z pewnością ułatwią pracę aparatu skarbowego. Istnieje jednak niebezpieczeństwo ich nadużywania.

 Tego typu broń w ręku urzędników jest dla obywateli niebezpieczna. Uważam, że narzędzia powinny być dostępne dla urzędów skarbowych, ale za zgodą sądów. To sąd powinien decydować o części poważniejszych instrumentów w rękach aparatu skarbowego. W rękach urzędników rodzi to pokusę do nadużywania – podkreśla Cezary Kaźmierczak.

Ministerstwo Finansów w projekcie ordynacji podatkowej przewiduje też pozytywne zmiany dla podatników. Jedną z nich jest rozwiązanie problemu instrumentalnego wszczynania postępowań karnoskarbowych tuż przed upływem terminu przedawnienia podatku.

Obecnie propozycja resortu znajduje się w konsultacjach wewnętrznych. Większość zmian miałaby obowiązywać od 1 czerwca 2023 roku.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version