Od 1 lipca 2022 roku w życie wchodzą zmiany przepisów, które nadają skarbówce szerokie uprawnienia. Chodzi o kontrolę osób fizycznych. Kontrowersyjne zmiany wywołują szereg obaw. Resort finansów nie wyklucza jednak poprawek w nowym prawie.

W świetle nowelizacji ustaw podatkowych Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła żądać danych o stanie naszych finansów od banków. Będą to informacje na temat liczby rachunków, zgromadzonych funduszy, wpłatach i wypłatach z kont oraz zaciągniętych kredytów, a nawet celów, na jakie zostały przeznaczone.

Banki będą miały obowiązek przekazywać te informacje skarbówce. Będą musiały też podawać kwoty i daty poszczególnych wpłat.

Oczywiście nie będzie tak, że KAS sprawdzi wszystkich profilaktycznie. Skarbówka może sprawdzić konto, jeżeli uzna, że jego posiadacz może ukrywać swoje dochody lub prowadzi nierejestrowany biznes, z którego się nie rozlicza.

POLECAMY: Rząd z powodu rozdawnictwa szuka kasy i planuje ściągać od Polaków przedawnione zobowiązania

Eksperci są zaniepokojeni kierunkiem zmian. Oznaczają one bowiem możliwość niemal pełnej kontroli finansów obywateli. Do tej pory powyższe dane przekazywane były do skarbówki tylko w przypadku „osoby podejrzanej”. Od 1 lipca obowiązek ten będzie dotyczył „osoby fizycznej” już w prowadzonym przez skarbówkę postępowaniu przygotowawczym.

Co więcej, w myśl nowych przepisów rozszerzona zostanie lista podmiotów, które będą mogły się o ujawnienie takich informacji ubiegać. Obecnie jest to szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od lipca natomiast będzie mógł się o to ubiegać także naczelnik urzędu skarbowego. Ponadto żądanie ujawnienia danych o rachunku będzie mogło dotyczyć także pełnomocników – a nie tylko właścicieli rachunku.

POLECAMY: Przedawnienie roszczenia — wszystko, co należy wiedzieć

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk podkreślał, że zmieniony art. 48 ustawy o KAS nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny, ani bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.

– Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej – zapewniał.

Mimo to resort finansów ma uwzględnić uwagi, jakie zgłaszano do treści zmienionego przepisu. Obecnie trwa ponowna analiza zmienionego przepisu, w celu dokonania ewentualnych dalszych zmian.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady w tym zakresie nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Comments are closed.

Exit mobile version