W dzisiejszej serii bezpłatnych porad prawnych poruszymy instytucję zwolnienia z powodu utraty zaufania. W naszym artykule postaramy się państwu w prosty sposób przedstawić co, może być przyczyną takiego rozwiązania umowy oraz jakie niebezpieczeństwo z tym jest związane. Zapraszamy do lektury.

Utrata zaufania jest obecnie jednym z najpopularniejszych powodów rozwiązania umowy. Termin ten pozostaje jednak niezdefiniowany. To przysparza kłopotów w razie zakwestionowania wypowiedzenia przez pracownika.

Zgodnie z orzecznictwem wydanym przez Sąd Najwyższy utrata zaufania do pracownika może stanowić przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli znajduje oparcie w przesłankach natury obiektywnej i racjonalnej oraz nie jest wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń.

(Patrz: Wyrok SN z dnia 13 lipca 2016 r. wyrok ws. o sygn. akt I PK 187/15)

Pracodawca, rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę z powodu utraty zaufania do niego, zobligowany jest wskazać przyczynę uzasadniającą taką decyzję. Musi być ona konkretna i rzeczywista, tak by pracownik wiedział, co jest mu zarzucane.

Jak stanowi treść art. 30 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca w treści oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę – która była zawarta na czas nieokreślony – lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinien wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Uzasadnienie takie nie będzie konieczne w przypadku, gdy umowa o pracę była zawarta na czas określony. Jednakże, kwestia podania konkretnej oraz rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia jest niepodważalna. Pracodawca jest zobowiązany z mocy prawa do wykazania okoliczności wskazujących in uzasadniających jego utratę zaufania do pracownika. Samo enigmatyczne oświadczenie „utraciłem do Ciebie zaufanie” będzie niewystarczające. Tak może powiedzieć dziewczyna/chłopak do chłopaka/dziewczyny w wieku gimnazjalnym i właśnie wali się ich związek, natomiast pracodawca zobowiązany jest poprzez przepisy prawa pracy do podania faktycznej przyczyny.

Wymóg konkretności oznacza, że utrata zaufania do pracownika jako powód wypowiedzenia powinna mieć podstawę w obiektywnie istniejących faktach. Jeżeli przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest utrata zaufania, to musi mieć ona oparcie na faktach – a więc wynikać z przesłanek natury obiektywnej i racjonalnej, nie zaś być rezultatem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 1997 roku.

Warto zatem podkreślić, że samo stwierdzenie braku zaufania nie będzie stanowiło podstawy do rozwiązania stosunku pracy, lecz powody, z których ta utrata zaufania nastąpiła. Dla przykładu za przyczynę utraty zaufania można uznać:

a. działania wymierzone przeciwko pracodawcy (a więc rażące naruszenie obowiązku lojalności),

b. nienależyte wykonywanie powierzonych obowiązków,

c. niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem wynikająca z ich odmiennej wizji prowadzenia zakładu pracy, która przejawia się w sposobie wykonywania obowiązków pracowniczych – o czym również SN w wyroku z dnia 12 lipca 2001 r.,

d. nieprawidłowe rozliczenie przez pracownika powierzonego mu mienia,

e. naruszenie przepisów finansowych przez pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego.

Jak wynika z niniejszej publikacji podpartej na orzecznictwie SN utrata zaufania, jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę jednak prawidłowość tej czynności, jest uwarunkowana od spełnienia przesłanki uprawniającej pracodawcę do takiego działania.

Pracownik zwolniony w ten sposób jeśli nie zgadza się z decyzją pracodawcy, posiada prawo odwołania się od tej decyzji do Sądu Pracy.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version