Władze Szwajcarii, ze względu na stanowisko neutralności, odrzuciły prośbę NATO o przyjęcie na leczenie wojskowych i cywilów rannych w działaniach wojennych na Ukrainie – poinformował w poniedziałek szwajcarski dziennik „Tages-Anzeiger”.

Według gazety, w maju Szwajcaria otrzymała od organu NATO – Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy – prośbę o przyjęcie na leczenie wojskowych i cywilnych ofiar walk na Ukrainie. Kantony wyraziły podobno gotowość do udzielenia pomocy poszkodowanym, a Służba Koordynacji Medycznej Armii Szwajcarskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Federalny Departament Zdrowia Publicznego rozpoczęły analizę prośby.

„MSZ zajmowało się konsekwencjami tej sprawy w ramach prawa międzynarodowego. Te dochodzenia trwały trzy tygodnie. W połowie czerwca FCO napisało w apelu do innych agencji, że odmówiło przyjęcia z powodów prawnych i praktycznych” – podała gazeta.

Według gazety, stanowisko MSZ okazało się decydujące dla Wojskowej Służby Koordynacji Medycznej, w związku z czym podjęte już działania dotyczące otrzymanego wniosku „zostały cofnięte”.

Kluczowym argumentem dla szwajcarskiego MSZ było ewentualne naruszenie statusu państwa neutralnego w świetle prawa międzynarodowego, pisze gazeta. W szczególności jedna z konwencji genewskich oraz konwencja haska z 1907 r. wymagają od państw neutralnych zapewnienia, że personel wojskowy nie może brać ponownie udziału w działaniach wojennych po wyzdrowieniu.

Aby zapobiec ich powrotowi na wojnę, Szwajcaria musiałaby nawet internować żołnierzy. Odstąpienie od tej zasady byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby Rosja pozwoliła na powrót ukraińskich żołnierzy. Jest to mało prawdopodobne, wyliczyło MSZ – podała gazeta.

Szwajcaria odmówiła również przyjęcia cywilów na leczenie, ponieważ „odróżnienie cywilów od żołnierzy jest prawie niemożliwe”. „Obecnie wielu cywilów na Ukrainie również sięga po broń” – cytuje gazeta wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych tego kraju Johannesa Matyassiego.

Jednocześnie informuje się, że władze Szwajcarii zamierzają pomóc rannym, wysyłając pomoc humanitarną do cywilnych szpitali na Ukrainie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version