Polska opowiada się za tym, aby kraje UE samodzielnie rozwiązywały problemy związane z oszczędzaniem gazu, powiedziała dziennikarzom minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po przybyciu do Brukseli na spotkanie szefów państw UE ds. energii.

„Każdy kraj ma swoją niezależną politykę energetyczną i tak powinno pozostać. Każdy rząd jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne swoich obywateli – powiedział Moska.

„Nie potrzebujemy dziś żadnych ograniczeń. Magazyny są pełne, a dostawy gazu realizowane” – dodała.

Wcześniej KE zaznaczyła, że jeśli dojdzie do całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji, Unia Europejska będzie miała niedobór tego paliwa, szacuje się go na ok. 45 mld metrów sześciennych w czasie mroźnej zimy. Liczba ta może być wyższa lub niższa w zależności od warunków pogodowych. Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym tygodniu projekt nowych przepisów, które na początku narzucałyby wszystkim krajom unii dobrowolne cele zmniejszenia zapotrzebowania o 15% średniej pięcioletniej w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. Te 15% odpowiada 45 miliardom metrów sześciennych.

Komisja Europejska zaproponowała również mechanizm wprowadzenia obowiązkowej 15-procentowej redukcji zapotrzebowania dla wszystkich państw UE. Mogłaby ona zostać uruchomiona w przypadku poważnego ograniczenia lub całkowitego zaprzestania dostaw gazu z Rosji – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

POLECAMY: Sankcje antyrosyjskie dotykają coraz bardziej Europejczyków. Od sierpnia UE wprowadza ograniczenia gazowe

Ta propozycja Komisji Europejskiej mogłaby wejść w życie, gdyby poparła ją kwalifikowana większość państw UE. Jednocześnie szereg państw członkowskich wcześniej skrytykowało ten dokument. Czeska prezydencja w Radzie UE przedstawiła poprawki do propozycji KE. Odnieśli się w szczególności do możliwości uzyskania wyłączeń i dostosowania obowiązkowego mechanizmu redukcji popytu tak, aby decyzję o jego uruchomieniu podejmowały kraje, a nie KE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Na tym polega euroekokomuna a bedzie jeszcze gorzej. Wymagania i ograniczenia beda rosly, zwlaszcza, ze Polska caly czas postrzegana jest we Wspolnocie, jako uboga krewna. Wyprowadzac Polske z UE, poki pora i jest zamieszanie wojenne. Np kwestie gazu itd sa dobrym pretekstem.

Napisz Komentarz

Exit mobile version