Stany Zjednoczone były największym eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w pierwszej połowie 2022 r., poinformowała amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) w raporcie z 25 lipca.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku eksport LNG z USA wzrósł o 12 procent, do średnio 11,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) w porównaniu z ostatnimi sześcioma miesiącami 2021 roku, podała EIA w raporcie z 25 lipca . Wzrost eksportu przypisywano zwiększeniu zdolności eksportowych LNG, rosnącemu światowemu popytowi w Europie oraz gwałtownie rosnącym międzynarodowym cenom gazu ziemnego i LNG.

W czwartym kwartale 2021 r. i w pierwszej połowie 2022 r. międzynarodowe ceny LNG i gazu ziemnego osiągnęły rekordowy poziom – podała EIA.

W Title Transfer Facility (TTF) w Holandii energia handluje po rekordowo wysokich cenach od października 2021 roku. W TTF w pierwszej połowie 2022 r. średnia cena wynosiła 30,94 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu).

W Stanach Zjednoczonych nominalne zdolności eksportowe LNG wzrosły o 1,9 Bcf/d, a zdolności szczytowe wzrosły o 2,1 Bcf/d od listopada 2021 r. Zdolność skraplania LNG w USA wynosiła średnio 11,4 Bcf/d od lipca 2022 r., a krótkoterminowa zdolność szczytowa wynosiła 13,9 Bcf/d.

Firmy energetyczne zwiększyły zdolności produkcyjne w zakładach LNG w Corpus Christi i Sabine Pass w Teksasie oraz w zakładzie Calcasieu Pass LNG w Luizjanie.

Nieplanowana przerwa w instalacji eksportowej Freeport LNG w Quintana w Teksasie spowodowała, że eksport z USA spadł w czerwcu o 11 proc. w porównaniu ze średnim eksportem w pierwszych pięciu miesiącach roku.

Zakład Freeport LNG ma wznowić częściowe operacje skraplania na początku października 2022 roku.

Skroplony gaz ziemny w UE

Większość amerykańskiego eksportu LNG w okresie od stycznia do maja 2022 r. trafiła do Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, na które przypadło łącznie 81 proc. całego amerykańskiego eksportu. Stany Zjednoczone odpowiadały za 47 procent całkowitego importu LNG w Europie w pierwszej połowie 2022 roku. Import LNG w Wielkiej Brytanii i UE wzrósł o 63 procent w okresie od stycznia do czerwca 2022 roku.

Zapotrzebowanie UE na LNG rośnie ze względu na historycznie niskie zapasy magazynowe gazu ziemnego oraz dążenie regionu do ograniczenia importu z Rosji.

Od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę pod koniec lutego, UE wprowadziła kilka sankcji przeciwko rosyjskiemu rządowi. W odpowiedzi Kreml ograniczył dostawy gazu rurociągiem do Europy.

„Ostatnia eskalacja zakłóceń w dostawach gazu z Rosji wskazuje na znaczne ryzyko, że całkowite i przedłużające się wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu może zmaterializować się w sposób nagły i jednostronny” – stwierdziła Komisja Europejska w notatce z 20 lipca na temat propozycji cięcia gazu.

W tweecie z 20 lipca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła uwagę, że magazyny gazu w UE mają 64 proc. pojemności.

„Dostawy gazu z innych źródeł wzrosły o 75 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem” – powiedziała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version