Całkowity zakaz dostaw rosyjskiego węgla do UE jako jeden z zachodnich sankcji wobec Moskwy wejdzie w życie 1 sierpnia.

Przedmiotowy środek jest częścią piątego pakietu sankcji UE, który został przyjęty na początku kwietnia. Dokument zakłada stopniową odmowę importu tego surowca z Rosji, przy czym od dziś ma obowiązywać całkowity zakaz jego dostaw.

Zgodnie z brzmieniem dokumentu, środek obejmuje „zakaz zakupu, importu lub transferu węgla i innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z niej eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku”.

POLECAMY: Polacy otrzymują zawiadomienia o gigantycznych podwyżkach czynszów za mieszkania

W momencie podjęcia decyzji import rosyjskiego węgla do UE szacowany był na osiem miliardów euro rocznie. Według danych Ministerstwa Energii udział UE w całkowitym eksporcie surowca z Rosji w 2021 roku wyniósł 21,8 procent – nieco ponad 48,7 mln ton. W 2020 roku liczba ta była nieco wyższa – 22 procent całego eksportu. Według ministra energetyki Nikołaja Szulginowa, w obliczu sankcji produkty krajowych spółek węglowych są przekierowywane na alternatywne rynki.

Tymczasem Europa, starając się zmniejszyć zużycie rosyjskiego gazu, zwiększa wykorzystanie mniej ekologicznego surowca w energetyce. W szczególności Francja zapowiedziała możliwe ponowne uruchomienie elektrowni węglowej Saint-Avolde w północno-wschodniej części kraju. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, że zużycie węgla w UE wzrośnie w 2022 r. o siedem procent, wobec ubiegłorocznego skoku o 14 procent.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version