1 sierpnia rozpoczną się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu w całej Polsce o godzenie 17:00 zawyją syreny.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Sopotu Jacek Karnowski podjęli decyzję, że w ich miastach syreny tego dnia nie zawyją.

Jak powiedziała w czwartek rzeczniczka prasowa prezydenta Poznania i Urzędu Miasta Joanna Żabierek, decyzję o tym, by nie włączać syren prezydent Jaśkowiak „podjął z uwagi na wielu mieszkających obecnie w Poznaniu Ukraińców, dla których dźwięk ten może wywołać wspomnienia traumatycznych wydarzeń i przeżyć związanych z toczącą się w Ukrainie wojną”.

Syreny zostaną włączone w GdyniSosnowcuToruniu, Zielonej Górze, Szczecinie, Opolu, Tychach, Kielcach, Tarnowie, Zakopanem, Bielsku-Białej, Jeleniej Górze itp.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – harmonogram obchodów w Warszawie

Przez cały dzień mieszkańcy Warszawy będą oddawać hołd uczestnikom powstania przy tablicach upamiętniających poszczególne oddziały, miejsca zbrodni oraz walk.

  • Uroczystości oficjalne rozpoczną się o 9:00 przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
  • O 10:00 zaplanowano uroczystość w Parku gen. Orlicz-Dreszera pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944”. To właśnie tam, a nie przy Kopcu Powstania Warszawskiego, który przechodzi teraz rewitalizację, zostanie rozpalony ogień pamięci płonący przez 63 dni – tyle, ile trwało Powstanie. Po uroczystości z parku wyruszy Marsz Mokotowa.
  • O 10:00 pod kolumną Zygmunta po raz dziewiąty zabrzmi „Piosenka dla Małego Powstańca” – wydarzenie skierowane do dzieci, które będą miały okazję posłuchać i zaśpiewać powstańcze piosenki.
  • O 11:30 w Pałacu Staszica odbędzie się spotkanie środowiska Batalionów „Gustaw” i „Harnaś” z udziałem kombatantów oddziałów powstańczych Śródmieścia i Starego Miasta. 
  • O 14:00 odbędzie się tradycyjna uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Wezmą w niej udział powstańcy a także władze państwowe i samorządowe
  • O godzinie 17:00 nastąpi upamiętnienie Godziny „W” – kryptonimu godziny rozpoczęcia powstania. W Warszawie i w wielu miastach w Polsce zawyją wówczas syreny alarmowe, a ruch uliczny zatrzyma się na jedną minutę. Na Placu Zamkowym utworzony zostanie „żywy znak” – mieszkańcy ustawią się wówczas w symbol Polski Walczącej. 
  • O godzinie 17:00 powstańcy i władze zgromadzą się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 
  • O godzinie 20:30 na placu Piłsudskiego rozpocznie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

Obchody przed pomnikiem Gloria Victis

1 sierpnia zaplanowano uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej. W związku z nimi w godz. 13.00-21.30 z ruchu indywidualnego wyłączony będzie parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, pojazdów organizatora, samochodów gości posiadających przepustkę oraz taksówek wiozących gości z zaproszeniami).

Od początku dnia do godz. 19.00 na parkingu głównym cmentarza oraz przy bramie głównej, a także w zatokach postojowych od strony ul. Powązkowskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela). Nie będzie on dotyczył jedynie samochodów dowożących powstańców i gości.

W godz. 13.00-19.00 zamknięta dla samochodów zostanie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej, a także z wyłączeniem samochodów organizatora oraz pojazdów MTON).

sc:gazeta/portalsamorzadowy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version