W austriackich miastach Linz i Wiener-Neustadt, aby oszczędzać energię elektryczną, odmówiono oświetlania zabytków i mostów.

Linz i Wiener Neustadt podejmują pierwsze działania energooszczędne i wyłączają światła na punktach orientacyjnych i mostach od godziny 23:00. W Wiedniu rozważa się również oszczędność energii.

Podobne środki oszczędzania energii elektrycznej są rozważane w stolicy Austrii. „Oszczędności kierowane są nie na oświetlenie uliczne, ale na obiekty użyteczności publicznej, które niekoniecznie muszą być oświetlone. Tutaj można zaoszczędzić 10% energii. Dodatkowo możliwe byłoby ogrzanie mniej budynków komunalnych – urzędów, szkół i przedszkola. Potencjalne oszczędności mogą być na poziomie 15%” – wskazuje publikacja.

Miasto Wiedeń planuje wdrożenie działań energooszczędnych

Linz i Wiener Neustadt wyłączają światła na punktach orientacyjnych i mostach o 23:00. W Wiedniu jednym z możliwych środków byłoby wyłączenie świateł w katedrze św. Szczepana. Franz Angerer, dyrektor zarządzający Austriackiej Agencji Energetycznej, mówi: „Nie ma sensu naświetlać katedry św. Szczepana od północy do szóstej rano, i tak prawie nikogo nie ma na ulicy”.

Oszczędzanie energii podczas oświetlania obiektów użyteczności publicznej w Wiedniu

Oszczędności nie skupiają się na oświetleniu ulicznym, ale na oświetleniu obiektów użyteczności publicznej, które niekoniecznie muszą być oświetlone. Dziesięć procent energii można by zaoszczędzić. Innym środkiem mogłoby być mniejsze ogrzewanie budynków komunalnych, takich jak urzędy, szkoły i przedszkola. Daje to szacunkowy potencjał oszczędności na poziomie 15 procent.

Energię można również oszczędzać w budynkach biurowych

Ale energię można by oszczędzić nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale także w budynkach biurowych, które są rzadko zajęte z powodu większej liczby biur domowych z powodu korony i mniejszego obłożenia w okresie świątecznym. Szczegóły dotyczące środków oszczędzania energii miasta Wiednia powinny być dostępne w przyszłym tygodniu.

Komisja Europejska przedstawiła trzytorowy plan wyjścia z ewentualnego kryzysu gazowego w przypadku nagłej całkowitej przerwy w dostawach gazu z Federacji Rosyjskiej. Zakłada poszukiwanie nowych wiarygodnych dostawców, ogromne inwestycje w rozwój energetyki odnawialnej, a także działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i oszczędności gazu.

W szczególności krajom UE zaproponowano już dobrowolne zmniejszenie zużycia gazu o 15% i zamiast tego pompowanie go do podziemnych magazynów w celu bezpiecznego przejścia przez okres zimowy. Ministrowie ds. energii UE zatwierdzili już taką propozycję, z pewnymi zastrzeżeniami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version