Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że nie byłoby zwycięzców, gdyby wybuchła wojna nuklearna i stwierdził, że nie należy jej rozważać.

„Rosja konsekwentnie przestrzega litery i ducha [Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej]” – napisał Putin, według państwowych mediów.

Moskwa „zobowiązania w ramach dwustronnych umów ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie redukcji i ograniczenia odpowiednich broni również zostały w pełni wypełnione”, dodał Putin, mówiąc, że jego rząd wierzy, „że nie może być zwycięzców w wojnie nuklearnej i nigdy nie wolno jej rozpętać”.

Rosyjski przywódca uczynił tę uwagę do uczestników konferencji na temat traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej około pięć miesięcy po rozpoczęciu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Dni po rozpoczęciu inwazji 24 lutego, Putin nakazał postawienie sił nuklearnych kraju w stan podwyższonej gotowości, wywołując ogólnoświatowe obawy dotyczące ryzyka wybuchu wojny nuklearnej lub III wojny światowej.

Mniej więcej w czasie inwazji, którą Rosja określa jako specjalną operację wojskową, Putin wygłosił przemówienie, w którym odniósł się do ogromnego arsenału broni jądrowej kraju i ostrzegł NATO i USA, aby się nie wtrącały.

„Ktokolwiek próbuje nam przeszkodzić … powinien wiedzieć, że odpowiedź Rosji będzie natychmiastowa” – powiedział. „I doprowadzi was do takich konsekwencji, z jakimi nigdy nie spotkaliście się w swojej historii”.

negocjacje

Rosyjska doktryna wojskowa ( pdf ) pozwala na użycie broni jądrowej, jeśli istnieje zagrożenie egzystencjalne dla państwa rosyjskiego, według Służby Badawczej Kongresu. Uważa się, że zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone posiadają tysiące broni jądrowej.

Przed wystąpieniem Rosji na konferencji poświęconej traktatowi o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej prezydent Joe Biden wezwał Rosję do udziału w negocjacjach w sprawie nowego porozumienia o kontroli zbrojeń, które zastąpi traktat New START, który ma wygasnąć w 2026 roku.

„Negocjacje wymagają chętnego partnera działającego w dobrej wierze” – powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom. „W tym kontekście Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do wznowienia prac nad kontrolą zbrojeń nuklearnych ze Stanami Zjednoczonymi”.

Również w poniedziałek źródło rosyjskiego MSZ zakwestionowało powagę komentarzy Bidena wzywających do rozmów na temat ram kontroli zbrojeń nuklearnych, które zastąpiłyby traktat wygasający w 2026 roku.

W kwietniu Rosja przeprowadziła pierwszy testowy start nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat, zdolnej do przeprowadzania ataków nuklearnych na Stany Zjednoczone, i poinformowała, że ​​planuje rozmieszczenie broni do jesieni 2022 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version