Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim Unii Europejskiej w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie. Chce, aby kraje UE wykorzystywały więcej tej wody

„Ponieważ kilka państw członkowskich coraz bardziej cierpi z powodu susz, ponowne wykorzystanie wody z oczyszczalni ścieków komunalnych może stać się podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczne i przewidywalne źródło wody” – uważa KE.

Rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, wchodzące w życie od czerwca 2023 r., określa minimalne wymagania dotyczące jakości wody, zarządzania ryzykiem i monitorowania w celu zapewnienia bezpiecznego ponownego wykorzystania wody.

Komisarz ds. środowiska, rybołówstwa i oceanów, Virginijus Sinkevicius, powiedział, że zasoby słodkiej wody są ograniczone i pod coraz większą presją.

„W czasach bezprecedensowych szczytów temperatur musimy przestać marnować wodę i efektywniej wykorzystywać ten zasób, aby dostosować się do zmieniającego się klimatu i zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój naszych dostaw rolnych. Dzisiejsze wytyczne mogą nam w tym pomóc i zapewnić bezpieczny obieg w całej UE produktów spożywczych uprawianych z wykorzystaniem odzyskanej wody” – wskazał.

Ponowne wykorzystanie wody może ograniczyć pobór wody z wód powierzchniowych i podziemnych oraz promować bardziej efektywne zarządzanie zasobami wodnymi poprzez wielokrotne wykorzystanie wody w miejskim cyklu wodnym – podaje KE.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

4 komentarze

  1. Ponowne wykorzystanie wody po przejściu przez proces oczyszczania jest jak najbardziej racjonalne. Dzisiaj wodę po oczyszczeniu w oczyszczalni ścieków wylewa się do rzek, a niejednokrotnie jest ona lepszej jakości niz niektóre wody powierzchniowe pobierane jako woda do picia. Oczywiście nie trzeba jej pchać do sieci wodociągowej wody pitnej, ale można używać w przemyśle np. do produkcji betonu, utrzymania terenów zielonych, itp.

    • sztuczna inteligencja? on

      nie może być lepszej jakości. Do ścieków idą nie tylko „resztki” z ludzkiej przemiany materii, ale też chemia. Tych co to pobrali szprycę i pobrali chemioterapię. W moczu. Jeśli oczyszczalnie ścieków współpracują z producentami chemii medycznej i wiedzą jaki jest skład preparatów, to może opracowali filtry. Jednak wątpię.

Napisz Komentarz

Exit mobile version