Pekin zawiesił rozmowy z Waszyngtonem na temat zmian klimatycznych, a także współpracy w niektórych dziedzinach w odpowiedzi na wizytę marszałka Izby USA Nancy Pelosi na Tajwanie – wynika z oświadczenia na stronie chińskiego MSZ.
W szczególności chodzi o współdziałanie obu krajów w zakresie repatriacji nielegalnych imigrantów, pomocy prawnej w sprawach karnych, zwalczania przestępczości międzynarodowej oraz współpracy w zakresie kontroli narkotyków.
Ponadto Chiny odwołały spotkanie robocze przedstawicieli resortów obrony i wstrzymały dialog na poziomie regionalnych dowództw wojskowych ChRL i USA.
Dowiedziano się również, że sankcje zostały nałożone na marszałek Izby Reprezentantów i jej najbliższą rodzinę.
W oświadczeniu zaznaczono, że środki te zostały podjęte w odpowiedzi na wizytę Pelosi na Tajwanie, którą odbyła mimo protestów Pekinu.
Amerykańska urzędniczka przybyła na wyspę w ramach swojego azjatyckiego tournée we wtorek wieczorem. Następnego dnia spotkała się z lokalnym szefem rządu Tsai Ing-wenem i poleciała do Korei. Była to pierwsza wizyta spikera amerykańskiej Izby na Tajwanie od 1997 roku.
Chiny uważają Tajwan za swoją prowincję i sprzeciwiają się jakimkolwiek kontaktom Tajpej z urzędnikami i wojskowymi z krajów, z którymi Pekin utrzymuje stosunki dyplomatyczne.
W odpowiedzi na decyzję Tajpej o przyjęciu Pelosi, Pekin nałożył sankcje na dwie tajwańskie fundacje, zawiesił dostawy naturalnego piasku na wyspę oraz import owoców cytrusowych i niektórych ryb z Tajwanu. Chińskie MSZ powiedziało, że Chiny zamierzają podjąć zdecydowane i ostre środki i dało do zrozumienia, że wszystkie negatywne konsekwencje wizyty są dopiero przed nami, a Waszyngton i Tajpej będą za nie odpowiedzialne. Ponadto Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej z ostrzałem na żywo.
POLECAMY: Politico nazwał »najgorszym scenariuszem« dla Ukrainy z powodu eskalacji na Tajwanie