W Polsce trwa wielki kryzys węglowy, jaki spowodowany został przez nieprzemyślne decyzje nieudolnego rządu PiS. Wraz z kryzysem węglowym pojawił się zupełnie nieoczekiwanie kryzys cukrowy jednak to nie jest wszystko, na co Polacy muszą się przygotować.

Jak podaje portal WP w aptekach może zabraknąć nawet kilku tysięcy medykamentów. Już teraz w naszym kraju zaczyna brakować niektórych leków. Portal w swoje publikacji poruszającej raczkujący kryzys lekowy powołuje się na stanowisko prezesa Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

– Jeśli decydenci nic z tą sprawą nie zrobią, w aptekach i szpitalach naprawdę zabraknie nie kilkudziesięciu leków, tylko kilku tysięcy. I na nic wtedy zda się zrzucanie odpowiedzialności na firmy, które zrezygnują z działalności, do której dokładają już dziś – ostrzega Andrzej Stachnik, prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

POLECAMY: Fałszywe recepty z Ukrainy w polskich aptekach

Jak wyjaśniał przedstawiciel farmaceutów, problem wynika z niskich marż hurtowni farmaceutycznych na lekach refundowanych. Na dystrybucji takich medykamentów hurtownie zarabiają mniej niż złotówkę od opakowania. Marża wynika z ustawy i nie może przekroczyć 5 proc. Wcześniej taka marża wynosiła 14 proc.

Zdaniem Andrzeja Stachnika w pierwszej kolejności problem z dostępnością będzie dotyczył leków mniej popularnych. – Tych bowiem w szczególności apteki nie chcą mieć na stanie. A jednocześnie często są to leki ratujące życie, tysiącom ludzi niezbędne do funkcjonowania – wyjaśniał w rozmowie z „Wirtualną Polską”.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version