Na Węgrzech wchodzi w życie rządowy zakaz wywozu drewna opałowego z kraju – poinformował minister rolnictwa Republiki Istvan Nagy.

„Zabroniony jest wywóz drewna opałowego z kraju. Z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego wojną i sankcjami Brukseli, rząd wprowadza zakaz eksportu energii, w tym drewna opałowego. Rząd kontroluje wywóz drewna opałowego za granicę, co ma strategiczne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, może go ograniczyć w razie potrzeby lub skorzystać z prawa pierwokupu” – napisał Nagy w mediach społecznościowych.

Wcześniej „zielone” organizacje i partie opozycyjne krytykowały rządową inicjatywę zwiększenia wycinki drzew, obawiając się, że będzie ona miała negatywny wpływ na środowisko. Nagy powiedział, że taka „kampania oszczerstw” świadczy o „całkowitej niekompetencji lub, co gorsza, świadomym negatywnym nastawieniu” i zapewnił, że „pozyskiwanie drewna opałowego nie zmniejsza powierzchni lasów ani nie degraduje ich stanu naturalnego”.

POLECAMY: Szwajcaria wzywa do zaopatrzenia się w świece i drewno opałowe na zimę

Węgierski rząd ogłosił wcześniej stan wyjątkowy w sektorze energetycznym, który obejmuje pakiet siedmiu środków: zwiększenie produkcji gazu w kraju z półtora do dwóch miliardów metrów sześciennych, znalezienie dodatkowych 700 metrów sześciennych gazu do wypełnienia magazynów, zakaz eksportu energii i drewna opałowego, zwiększenie produkcji węgla, przyspieszenie jak najszybszego ponownego uruchomienia bloków w elektrowni węglowej Matra, przedłużenie czasu działania elektrowni jądrowej Paks oraz obcięcie programu obniżonych płatności za usługi komunalne. Ten ostatni środek polega na tym, że ci, którzy zużywają więcej niż średnia ilość gazu i energii elektrycznej, będą teraz musieli płacić ceny rynkowe, a nie preferencyjne stawki za nadmierne zużycie.

Później premier Węgier Viktor Orban powiedział, że kraj rozwija program „kuchenki i kotły”, aby zastąpić ogrzewanie gazowe wszędzie, gdzie to możliwe, zwłaszcza w szkołach. Orban powiedział, że agencje leśne zostały również poinstruowane, aby zbadać, jak produkować więcej drewna opałowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version