Efekty drugiej rundy astronomicznych podwyżek cen energii w Europie są gorące i ciężkie.

Ponieważ ceny energii elektrycznej przy obciążeniu podstawowym z rocznym wyprzedzeniem osiągają poziomy zarówno we Francji, jak iw Niemczech, co oznacza, że ​​tylko garstka Europejczyków będzie w stanie pozwolić sobie na energię w ciągu jednego roku (a reszcie będzie brakować nerki)…

… Kryzys energetyczny w Europie pochłonął kolejną ofiarę w żądnym energii przemyśle metalowym, po tym jak Norsk Hydro poinformowało, że planuje zamknąć hutę aluminium na Słowacji pod koniec przyszłego miesiąca, donosi Bloomberg .

Ponieważ aluminium jest jednym z najbardziej energochłonnych metali do produkcji, zamknięcie zakładu Slovalco zwiększa oznaki stresu w europejskiej gospodarce przemysłowej, ponieważ ceny energii rosną do rekordowych poziomów. Właśnie dlatego Hydro i inni zmierzają teraz do całkowitego zamknięcia elektrowni. Region stracił już około połowy swoich zdolności do wytapiania cynku i aluminium w ciągu ostatniego roku, głównie z powodu zmniejszenia produkcji przez producentów.

Hydro, większościowy właściciel Slovalco, powiedział, że zamknięcie było reakcją na niekorzystne warunki, w tym „wysokie ceny energii elektrycznej, które nie wykazują oznak poprawy w krótkim okresie”. Jak poinformowała norweska firma, huta pracowała na poziomie 60% swojej rocznej zdolności produkcyjnej 175 000 ton i poniosłaby znaczne straty, gdyby kontynuowała działalność po 2022 roku. We wtorek Hydro poinformowało, że na produkcję w innej fabryce aluminium w Norwegii wpłynie strajk, który rozpocznie się 22 sierpnia, zwiększając obciążenie dostaw.

Wiadomość pojawiła się dzień po tym, jak ceny cynku podskoczyły po tym, jak jedna z największych hut cynku w Europie powiedziała, że ​​również wstrzyma produkcję w przyszłym miesiącu, ponieważ kryzys energetyczny na kontynencie grozi utrudnieniem ciężkiemu przemysłowi.

Huta Budel w Holandii – kontrolowana przez Nyrstar należącą do Trafigura Group – zostanie objęta opieką i konserwacją od 1 września „do odwołania”, zgodnie z oświadczeniem firmy. Handel cynkiem na Londyńskiej Giełdzie Metali podskoczył aż o 7,2% do najwyższego poziomu w ciągu dnia od dwóch miesięcy, ponieważ handlowcy wyceniali jeszcze mniejszą podaż.

Na początku tego miesiąca, czołowy producent cynku Glencore Plc ostrzegł, że kryzys energetyczny w Europie stanowi poważne zagrożenie dla dostaw . Huty w całym regionie ledwo przynoszą zyski, a zakład w Nyrstar, który odpowiada za około 2% światowej produkcji, od czwartego kwartału zeszłego roku działa w obniżonym tempie.

Spadek europejskiej produkcji cynku spowodował, że lokalne zapasy LME spadły w tym roku do zera, podczas gdy światowe zapasy pozostają blisko najniższych od ponad dwóch lat. „Będzie trochę żonglowania zdolnościami” – powiedział Tom Price, analityk w Liberum Capital. „Jeśli UE potrzebuje ich metalu, prawdopodobnie będzie musiała importować więcej półrafinowanego materiału lub samego metalu”.

Kryzys energetyczny w Europie wywołał coraz większą niestabilność handlu na Londyńskiej Giełdzie Metali, ponieważ inwestorzy oceniają masę strat podaży w obliczu rosnącego ryzyka, że ​​niekontrolowana inflacja i zaostrzająca się polityka monetarna osłabią popyt na metale przemysłowe w niektórych największych gospodarkach świata. Załamanie się hedgingu spowodowane ekstremalną zmiennością i brakiem płynności nie pomogło w gwałtownie rosnącej zmienności.

Slovalco zarobi w drugiej połowie roku około 1,6 miliarda koron, czyli 165 milionów dolarów, sprzedając swoje zabezpieczenia na energię, metale i surowce.

Branże, od nawozów po aluminium, są sparaliżowane przez gwałtownie rosnące koszty energii, ponieważ Rosja ogranicza przepływy gazu do Europy po inwazji na Ukrainę, przepływy, które jeszcze bardziej zwolnią po zeszłotygodniowym raporcie, że Nord Stream 1 zostanie zamknięty od 31 sierpnia do (co najmniej ) 2 września. Wzorcowe ceny energii wzrosły w tym tygodniu do rekordowych poziomów, ponieważ najgorszy kryzys energetyczny od dziesięcioleci prawdopodobnie utrzyma się jeszcze w przyszłym roku.

Jak zauważa Bloomberg, ogromne zapotrzebowanie przemysłu metalowego na energię pozostawia go na linii ognia, ponieważ ceny energii rosną, a politycy forsują środki mające na celu ograniczenie zużycia energii w okresie zimowym. Wyprodukowanie każdej tony aluminium wymaga około 14 megawatogodzin energii, co wystarczy do utrzymania przeciętnego domu w Wielkiej Brytanii przez ponad trzy lata. Produkcja cynku – która wymaga około 4 megawatogodzin energii na tonę – również jest pod silnym obciążeniem, a ceny gwałtownie wzrosły we wtorek po tym, jak jedna z największych hut w regionie ogłosiła, że ​​zawiesi produkcję w przyszłym miesiącu .

„Nieuchronnie wysokie europejskie ceny energii zaczynają dostrzegać bardziej agresywne zamykanie energochłonnych zakładów produkcji metali”, powiedział Colin Hamilton, dyrektor zarządzający ds. badań surowców, w e-mailu. „Wiele hut cynku w Europie przez cały rok pracowało poniżej pełnej wydajności, ale jest to pierwsze pełne zamknięcie dużego zakładu”.

Handlowcy monitorują również problemy z zasilaniem w Chinach, gdzie prowincja Syczuan – znaczący hub aluminiowy – racjonuje energię elektryczną w warunkach gwałtownie rosnących temperatur. Chiny zwiększyły eksport w ostatnich miesiącach, aby wypełnić lukę za granicą, a odwrócenie tego trendu może wzmocnić ceny, nawet jeśli wzrośnie ryzyko dla popytu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version