Kolumbia, największy na świecie producent kokainy i pochodzenie ponad 90% skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych, rozważa dekryminalizację narkotyku w ramach eksperymentu mającego na celu zakończenie niekończącej się „wojny z narkotykami” w Waszyngtonie.

Po zaledwie dwóch tygodniach urzędowania pierwszy lewicowy rząd w kraju zaproponował zakończenie „zakazu” – na tym, co stałoby się pierwszym rynkiem kokainy regulowanym przez rząd. Urzędnicy współpracowaliby z innymi lewicowymi rządami w regionie poprzez ustawodawstwo i sojusze, aby „zmienić swój kraj w laboratorium dekryminalizacji narkotyków”.

„Czas na nową międzynarodową konwencję, która uzna, że ​​wojna z narkotykami nie powiodła się ” – powiedział prezydent Gustavo Petro w swoim przemówieniu inauguracyjnym w tym miesiącu.

Ten ruch prawdopodobnie obaliłby długotrwałe (i dochodowe) stosunki antynarkotykowe kraju z USA – których urzędnicy, zarówno dawni, jak i obecni, biją na alarm.

Były urzędnik DEA, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ jego obecny pracodawca nie upoważnił go do wypowiadania się w tej sprawie, powiedział, że obawia się, że posunięcie to ograniczy zdolność agencji do współpracy z Kolumbijczykami w śledztwach dotyczących handlu narkotykami.

„ To stopniowo zabiłoby współpracę ” – powiedział. „Byłoby to katastrofalne, nie tylko regionalnie, ale i globalnie. Wszyscy walczyliby z zewnątrz. -WaPo

Jonathan Finer, zastępca doradcy Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu, który spotkał się z Petro w USA przed jego inauguracją, powiedział, że „Stany Zjednoczone i administracja Bidena nie są zwolennikami dekryminalizacji”.

Stany Zjednoczone wydały miliardy dolarów na sfinansowanie strategii poszukiwania i niszczenia plantacji kokainy na polach wiejskich Kolumbii, a amerykański wywiad i inne agencje wspierały trwające od dziesięcioleci wysiłki wojskowe Kolumbii mające na celu pozbycie się koki. z którego pochodzi kokaina.

Pomimo ponad półwiecznej wojny z narkotykiem, według ostatnich danych produkcja kokainy osiągnęła rekordowy poziom .

Car narkotykowy Petro, Felipe Tascón, mówi, że jest to rzadka okazja do zjednoczenia rządów krajów produkujących kokainę, takich jak Peru i Boliwia, które podobnie są kierowane przez lewicowców.

W swoim pierwszym wywiadzie, odkąd został mianowany na to stanowisko, ekonomista powiedział , że chce spotkać się ze swoimi odpowiednikami w tych krajach, aby omówić dekryminalizację na szczeblu regionalnym . W końcu ma nadzieję, że zjednoczony blok regionalny będzie w stanie renegocjować międzynarodowe konwencje narkotykowe w ONZ.

W kraju administracja Petro planuje poprzeć ustawę o dekryminalizacji kokainy i marihuany . Planuje położenie kresu opryskiwaniu z powietrza i ręcznemu zwalczaniu koki, które zdaniem krytyków niesprawiedliwie skierowane są do biednych rolników wiejskich. Tascón argumentował, że regulując sprzedaż kokainy, rząd wyrwie rynek z grup zbrojnych i karteli. -WaPo

„Handlarze narkotyków wiedzą, że ich działalność zależy od zakazu”, powiedział Tascón, dodając „ Jeśli regulujesz to jak rynek publiczny… wysokie zyski znikają, a handel narkotykami znika”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version