Niemieckie miasto Lubeka od 29 sierpnia wyłączy nocne oświetlenie w budynkach publicznych, aby zaoszczędzić energię – poinformowały władze miasta na oficjalnym portalu internetowym miasta.

„Miasto hanzeatyckie Lubeka wyłączy od poniedziałku 29 sierpnia oświetlenie zewnętrzne budynków publicznych. Osoby chcące podziwiać zabytkowe budynki w blasku nocnych świateł będą mogły to zrobić w sobotę, 27 sierpnia, podczas Nocy Muzeów, a po raz ostatni w nocy z poniedziałku na wtorek, 29 sierpnia” – czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia miasto, w ten sposób Lubeka przyczynia się do realizacji przyjętych przez rząd federalny zasad oszczędzania energii. Zgodnie z nowymi przepisami zakazano podświetlania budynków i zabytków z zewnątrz, chyba że dotyczy to oświetlenia bezpieczeństwa i awaryjnego.
Do zabytków, które zostaną dotknięte wyłączeniem, należą katedra, kościoły św. Jakuba i św. Katarzyny, port muzealny i stara latarnia morska w Travemünde. Wcześniej konstrukcje te były oświetlane od zmierzchu do godziny pierwszej w nocy. Według władz, wyłączenie świateł pozwoli zaoszczędzić średnio 139,5 kWh energii elektrycznej na noc.
„Ponieważ wiemy, że wielu mieszkańców i gości naszego miasta nie chce rezygnować z wieczornego widoku podświetlonej zabytkowej panoramy Starego Miasta, działania te z pewnością nie były dla nas łatwe. Jednak jako rada miejska musimy zrobić to, co możemy, aby oszczędzać energię” – powiedział burmistrz Lubeki Jan Lindenau.

Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebeestreit powiedział, że niemiecki gabinet przedstawił nowy pakiet środków oszczędzania energii dla obywateli i firm, środki te powinny zapobiec kryzysom energetycznym tej i następnej zimy.

Nowe środki nakazują, że właściciele prywatnych basenów i łaźni będą mieli zakaz „intensywnego podgrzewania” wody. Minimalna temperatura w biurach zostanie obniżona o 1 stopień do 19 stopni, natomiast w instytucjach publicznych zakazane będą temperatury powyżej 19 stopni. Zakazane będzie ogrzewanie pomieszczeń ogólnych, w których ludzie „nie przebywają przez dłuższy czas”. Ciepła woda do mycia rąk zostanie wyłączona lub jej temperatura zostanie zmniejszona do minimum.

POLECAMY: Niemieckie miasta wyłączają gorącą wodę i odcinają oświetlenie w budynkach rządowych

Inne działania to m.in. ograniczenie oświetlenia reklam w określonych godzinach, zakazane będzie także podświetlanie budynków publicznych i zabytków „z wyjątkiem tych, które przyczyniają się do bezpieczeństwa transportu publicznego i chronią przed innymi zagrożeniami”. Właściciele budynków zostaną zobligowani do „optymalizacji systemów grzewczych” i będą przeprowadzane specjalne kontrole. Środki krótkoterminowe wejdą w życie 1 września i będą trwały sześć miesięcy, powiedział rzecznik gabinetu ministrów. Środki średnioterminowe wejdą w życie od 1 października i będą obowiązywać przez 24 miesiące.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version