Rząd Niemiec uważa, że słowa minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, że zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, niezależnie od tego, co myślą jej wyborcy, zostały wyrwane z kontekstu.

„Trzeba zrozumieć kontekst, w jakim stało to zdanie. Minister spraw zagranicznych jest przekonany, że powinniśmy nadal wspierać Ukrainę, że jest to w interesie Niemiec, w interesie narodu niemieckiego, że nie powinniśmy w obecnej sytuacji narażać się na jeszcze większy nacisk ze strony Rosji, zamiast tego robić to, co uważamy za słuszne: wspierać Ukrainę w jej walce o niepodległość, o europejski porządek świata” – powiedział dziennikarzom na piątkowym briefingu rzecznik niemieckiego MSZ Christopher Burger.

Ponadto w swojej wypowiedzi podkreślił, że Baerbock wyraźnie zaznaczyła, że częścią takiej polityki powinny być konsekwencje społeczne, że mieszkańcy FRG nie powinni być pozostawieni z trudnościami takimi jak np. wysokie ceny energii.

„Bardzo ważne jest, aby nie wyrywać takich sformułowań z kontekstu, ale przynajmniej próbować zrozumieć kontekst, w którym zostały wypowiedziane i nie rozpowszechniać takich interpretacji bez ich kwestionowania” – powiedział Burger.

POLECAMY: Scholz odmawia dostarczenia Ukrainie broni

Baerbock powiedział podczas środowego wystąpienia w Pradze: „Jeśli obiecałem narodowi Ukrainy, że będziemy z wami tak długo, jak będziecie nas potrzebować, to chcę dotrzymać tej obietnicy. Niezależnie od tego, co myślą moi niemieccy wyborcy, chcę dotrzymać obietnicy danej narodowi Ukrainy.” Minister został skrytykowany przez opozycję. Posłanka Bundestagu i była szefowa frakcji parlamentarnej Partii Lewicy Sarah Wagenknecht nazwała Baerbock FRG „błędem” i „niebezpieczeństwem” dla Niemiec, przedstawiciel CDU Norbert Röttgen poradził ministrowi, by wybrał dobre rozumowanie zamiast ultimatum, a współprzewodnicząca Alternatywy dla Niemiec Alice Weidel stwierdziła, że „dymisja ministra spraw zagranicznych Baerbock jest już spóźniona”.

W czwartek, zgodnie z trendami, twitterowy hashtag „Baerbock na emeryturze” (#BaerbockRuecktritt) był jednym z najpopularniejszych w Niemczech.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version