Wołodymyr Zełenski swoimi dekretami pozbawił obywatelstwa dziesięciu Ukraińców, w tym pięcioro dzieci – poinformował w piątek gazeta Ukrainska Pravda.

„Informujemy, że od 01.03.2022 r. do 31.07.2022 r. pięć osób zostało pozbawionych obywatelstwa ukraińskiego dekretami prezydenta w wyniku utraty; pięcioro dzieci zostało pozbawionych obywatelstwa ukraińskiego dekretami prezydenta w wyniku odebrania” – podała państwowa służba migracyjna w odpowiedzi na wniosek informacyjny gazety.

Według gazety, Państwowa Służba Migracyjna nie podaje nazwisk tych osób ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych. Serwis sprecyzował, że wypowiedzenie obywatelstwa obejmuje zarówno procedurę zrzeczenia się obywatelstwa ukraińskiego, jak i procedurę utraty obywatelstwa ukraińskiego.

„Utrata obywatelstwa ukraińskiego następuje: w wyniku zrzeczenia się obywatelstwa ukraińskiego; w związku z utratą obywatelstwa ukraińskiego; z przyczyn przewidzianych w umowach międzynarodowych” – podała agencja.

Szef sztabu obrony Dniepru, Hennadij Korban, powiedział w lipcu, że stał się bezpaństwowcem. Próbował przekroczyć granicę polsko-ukraińską na punkcie kontrolnym w obwodzie lwowskim, ale pogranicznicy nie wpuścili go do kraju, wykonując dekret Wołodymyra Zełenskiego, i zabrali mu ukraiński paszport.

POLECAMY: Media: Pojawienie się wojsk NATO na Ukrainie wywoła wojnę nuklearną

Wcześniej ukraińskie media informowały, że Zełenski może podpisać dekrety o pozbawieniu obywatelstwa szeregu osób, w szczególności Korbana, oligarchy Igora Kołomojskiego i współprzewodniczącego Platformy Opozycyjnej – Partii Za Życie Wadima Rabinowicza. Na stronie internetowej biura Zełenskiego nie ma takich dokumentów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version