Rada Polityki Pieniężnej na pierwszym po wakacjach posiedzeniu podwyższyła główną stopę procentową o 0,25 pkt proc., do najwyższego od niemal 20 lat poziomu 6,75 proc. Ta decyzja wpisuje się w sygnały, wysyłane m.in. przez prezesa NBP Adama Glapińskiego, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej dobiega końca.

RPP postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do następujących poziomów:

  • – stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
  • – stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
  • – stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
  • – stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
  • – stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 września 2022 r.

Sierpniowy odczyt inflacji zaskoczył i wyniósł 16,1 proc. roku do roku. To niestety oznacza, że już w środę najpewniej czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych.

Kredytobiorcy chcieliby odetchnąć z ulgą po tym, jak po cyklu podwyżek od października 2021 r., znacząco wzrosło oprocentowanie zmienne kredytów hipotecznych, przez co wysokość rat wzrosła ponad dwukrotnie. Niestety mało prawdopodobne jest, że RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie oraz to, że wrześniowa podwyżka będzie ostatnią.

Stopy procentowe jeszcze wzrosną

Zdaniem wielu ekspertów, na ciągle rosnącą inflację wpływ ma m.in. spóźniona reakcja RPP związana ze stopami procentowymi. Przypomnijmy, że wraz z początkiem pandemii w Polsce RPP obniżyła główną stopę do rekordowego poziomu 0,01 proc. Przez kilkanaście miesięcy kredyty były wyjątkowo opłacalne, zdolność kredytowa Polaków wysoka, a raty zobowiązań niskie.

Taka sytuacja nie mogła trwać jednak w nieskończoność, dlatego od października 2021 r. stopy cyklicznie rosną.

Stopy procentowe a raty kredytu

Ekspert wziął pod uwagę trzy scenariusze: wzrost stóp o 25 pb, 50 pb i 75 pb. Stopa referencyjna, która wynosi dziś 6,5 proc., w najczarniejszym scenariuszu przekroczy 7 proc.  Andrzej Prajsnar zaznaczył jednak, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się wzrost stóp procentowych o 25 bp.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version