Ramię wykonawcze Unii Europejskiej ogłosiło w poniedziałek budżet wsparcia w wysokości 500 mln euro (497 mln USD) na pomoc ukraińskim sektorom mieszkaniowym, edukacyjnym i rolnym.

Porozumienie zostało zawarte na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia UE – Ukraina w Brukseli z premierem Ukrainy Denysem Szmygalem. Nadchodzi ponad sześć miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę.

Komisja Europejska poinformowała w oświadczeniu, że umowa jest jedną z czterech umów podpisywanych na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia, mających na celu wzmocnienie więzi Ukrainy z UE.

„Ta dotacja UE pomoże zapewnić zakwaterowanie i edukację osobom wewnętrznie przesiedlonym i powracającym, a także wesprze ukraiński sektor rolnictwa” – powiedział rzecznik Eric Mamer.

Jedna z umów włącza Ukrainę do programu „Cyfrowa Europa”, który zapewnia strategiczne finansowanie w ramach ogólnego planu  uczynienia Europy bardziej „zieloną” i cyfrową.

Według strony internetowej Komisji, program „Cyfrowa Europa” poprowadzi Europę „w kierunku bardziej cyfrowego świata”.

„Od teraz ukraińskie firmy, organizacje i administracja publiczna będą mogły uzyskać dostęp do zaproszeń z programu „Cyfrowa Europa”, który ma całkowity budżet w wysokości 7,5 mld euro na lata 2021-2027” – czytamy w komunikacie prasowym .

Program „Cyfrowa Europa” zapewnia finansowanie w pięciu kluczowych obszarach superkomputerów, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, zaawansowanych umiejętności cyfrowych oraz zapewnienia szerokiego wykorzystania technologii cyfrowych w gospodarkach i społeczeństwach członkowskich.

Europejski Zielony Ład

Kluczowym elementem programu „Cyfrowa Europa” jest jego inicjatywa Zielony Ład.

„Komisja Europejska zaczęła patrzeć na bardziej ekologiczną Europę przez pryzmat Europejskiego Zielonego Ładu. Jednocześnie otwiera dyskusje o przejściu do bardziej cyfrowego świata: cyfrowej transformacji”, stwierdza strona internetowa.

Według Komisji Europejskiej Zielony Ład na kontynencie ma na celu przekształcenie gospodarki UE. Zadeklarowane cele to wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do 2050 r., „oddzielenie” wzrostu gospodarczego od zużycia zasobów i obiecuje, że „żadna osoba i żadne miejsce [nie pozostaje] w tyle”.

„Europejski Zielony Ład jest także naszym ratunkiem przed pandemią COVID-19. Jedna trzecia z 1,8 biliona euro inwestycji z planu naprawy NextGenerationEU oraz siedmioletniego budżetu UE sfinansuje Europejski Zielony Ład” – stwierdza komisja .

Jeden z krytyków ram Zielonego Nowego Ładu powiedział, że proponowana przez nich polityka przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest częścią szerszego wysiłku, aby przechylić gospodarki wolnorynkowe z ich osi i kontrolować „każdy aspekt twojego życia”.

Marc Morano, autor książki „Zielone oszustwo: dlaczego zielony nowy ład jest jeszcze gorszy niż myślisz”, powiedział w zeszłym roku w programie „Rozdroża” The Epoch Times, że jest to zasadniczo „krajowa kopia” agendy ONZ  21 inicjatywy, która została zastąpiona przez Agenda 2030 ( pdf ).

„To jest idea, którą wpadły ONZ – i postępowa lewica – że ziemi nie można pozostawić z kapitalizmem. Zasadniczo kapitalizm, klimat i środowisko są nie do pogodzenia” – powiedział Morano.

„Dlatego potrzebujesz wielu centralnie planowanych biurokratów upoważnionych nie tylko do podejmowania decyzji dotyczących środowiska i klimatu, ale w każdym aspekcie twojego życia, od wielkości domu, do jakich urządzeń używasz, do samochodów, którymi jeździsz” – powiedział. .

Zwolennicy Zielonego Nowego Ładu dyskutowali o zniesieniu prywatnego samochodu, a nawet o odejściu od naturalnego mięsa do jedzenia mięsa roślinnego uprawianego w laboratoriach, powiedział Morano.

Przygotowano grunt pod współpracę celną i podatkową UE-Ukraina

Dwie pozostałe umowy zawarte na posiedzeniu Komisji Europejskiej położyły podwaliny pod uczestnictwo Ukrainy w unijnych programach Cła i Fiscalis, wzmacniając współpracę między Ukrainą a UE w sprawach celnych i podatkowych.

„Oznacza to, że Ukraina będzie mogła brać udział w działaniach obu programów z państwami członkowskimi UE i innymi krajami uczestniczącymi. To duży impuls dla współpracy między UE a Ukrainą w sprawach celnych i podatkowych” – czytamy w komunikacie prasowym.

Program Fiscalis umożliwia między innymi współpracę administracji podatkowych krajów UE w zakresie zwalczania oszustw podatkowych, uchylania się od opodatkowania i agresywnego planowania podatkowego. Program celny umożliwi organom współpracę w radzeniu sobie z rosnącymi przepływami handlowymi, pojawiającymi się trendami i technologiami, zapewniając jednocześnie lepszą reakcję na zagrożenia bezpieczeństwa.

„Uczestnictwo Ukrainy w programie Celnym obejmie również podłączenie do wspólnej bezpiecznej sieci celnej (CCN/CSI), niezbędnej do zastosowania przez Ukrainę Nowego Skomputeryzowanego Systemu Tranzytowego” – poinformowała Komisja Europejska.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

3 komentarze

  1. Unia została zaanektowana przez pasożydów wysokiego szczebla. Niemcy chyba przestały mieć nad nią kontrolę. Wpadli w dołek który sami wykopali. Spryt, korumpowanie i bezwzględność masonerii zniszczy i wyludni Europę i to pod pięknymi hasłami, które nasza cywilizacja zawsze miała na uwadze.

  2. Dlatego jest specoperacja na Ukrainie, wlasnie przez Davos i plany Zelenskiego, zeby Ua byla calkowicie nwo. Patrz aplikacja Diia.

Napisz Komentarz

Exit mobile version