Rząd będzie zachęcał do oszczędzania energii, a w przyszłym tygodniu zaprezentuje odpowiednie możliwości — przekazał rzecznik, Piotr Müller. Przedstawił także główne postulaty, do których Warszawa będzie próbowała przekonać Brukselę, by energia na kontynencie była tańsza.

  • W przyszłym tygodniu zaprezentujemy mechanizmy promujące oszczędności – zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. „Niewykluczone”, że program może objąć nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także odbiorców indywidualnych.

Zachęty do oszczędzania energii. Rząd szykuje się na zimę

Przewidując ciężką pod względem zaopatrzenia w surowce energetyczne zimę Unia Europejska wzywała kraje członkowskie do ograniczenia zużycia gazu o 15 procent. Mniejszy popyt pozwoliłby utrzymać ceny na niższym poziomie oraz zapewnić dostawy do wszystkich kluczowych odbiorców.

Zapewnił, że nie chce też wprowadzić przymusowych limitów na zużycie energii, w związku z czym sceptycznie patrzy na niedawno ogłoszone propozycje Brukseli, choć ostateczne stanowisko zajmie po podaniu przez KE szczegółów. — Różne unijne mechanizmy mogą powodować, że konkurencyjność jednej czy drugiej gospodarki się zmniejsza bądź zwiększa — podkreślił.

Polska takimi działaniami nie była zainteresowana – aż do teraz. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że rząd zaprezentuje rozwiązania mające zachęcać do samoograniczania w zużyciu energii. Kar ani przymusowych limitów zużycia nie należy się spodziewać – zapewnił polityk. Takie rozwiązanie zaproponowała UE.

Różne unijne mechanizmy mogą powodować, że konkurencyjność jednej czy drugiej gospodarki się zmniejsza bądź zwiększa – zaznaczył rzecznik rządu, obiecując ustosunkować się do propozycji po zaprezentowaniu przez Komisję Europejską szczegółów opracowywanego rozwiązania.

Poszukiwanie sojuszników

Rzecznik rządu zapewnił, że Polska rozmawiała w sprawie reformy systemu ETS m.in. z państwami skandynawskimi, a także czeską, unijną prezydencją. — W części krajów pojawiają się głosy krytyki w odniesieniu do ETS — przekazał rzecznik rządu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

5 komentarzy

    • to nic że Polska posiada 90% zasobów węgla Europy, tylko teraz zacząć wydobywać sprzedawać po promocji wielkiej Europie a my będziemy marznąć i kupować węgiel z Afryki ,
      Ludzie dadzą się sami przerobić na mydło tylko powiedzieć to w telewizji kilka razy powtórzyć .

Napisz Komentarz

Exit mobile version