Kraje Unii Europejskiej nie doszły do porozumienia w sprawie wprowadzenia limitu na rosyjski gaz – powiedział komisarz UE ds. energii Kadri Simson na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energii unii – podał „Guardian”.

„Żadne decyzje nie zostały podjęte” – powiedział Simson.

Wskazała na zyski, jakie Rosja czerpie ze sprzedaży gazu do UE i dodała, że decyzja o pułapie cenowym rzekomo uderzyłaby w dochody Moskwy.

Ogólny pułap cenowy

Pomysł wprowadzenia ogólnego pułapu cen gazu dla dostawców do UE brzmi bardziej racjonalnie i realnie niż tylko dla błękitnego paliwa z Rosji, powiedział RIA Novosti Valery Yemelyanov, ekspert giełdowy BCS World Investment.

Włoski minister ds. transformacji ekologicznej powiedział w piątek, że 15 krajów UE poparło ogólne wprowadzenie pułapu cenowego na import gazu, ale tylko trzy aprobują go w przypadku ograniczenia tylko rosyjskiego błękitnego paliwa. Trzy państwa nie mają wstępnych poglądów, ale chciałyby długoterminowych kontroli stabilności gospodarczej. Pięć krajów było przeciwnych lub neutralnych.

„Ogólny pułap cenowy” brzmi bardziej racjonalnie i realistycznie niż w przypadku samej Rosji. W rzeczywistości może to być po prostu jakaś wspólna bariera celna, która wyrównałaby ceny między kupującymi w UE i służyła jako górny limit dla importerów spoza niej, w tym Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA i krajów arabskich – zaznaczył Emelianow.

Specjalista zauważył również podział na kraje, które mogą sobie pozwolić na wybór dostawców, jak Belgia i Holandia, oraz te, które są uzależnione od importu z Rosji – Węgry, Austria. Ci ostatni znajdują się w najsłabszej pozycji, ponieważ rozumieją, że mogą zostać bez błękitnego paliwa w przypadku próby wprowadzenia na nie limitu cenowego – wyjaśnił ekspert.

Sytuacja gazowa

Ministrowie energii UE na nadzwyczajnym spotkaniu w piątek dyskutowali o dodatkowych środkach, które mogłyby być zastosowane w UE z powodu wysokich cen energii, w tym o możliwości nałożenia limitu cenowego na rosyjski gaz. Zbadano również możliwość zobowiązania konsumentów do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz wprowadzenia limitów dochodów dla przedsiębiorstw, które produkują energię elektryczną po niskich kosztach i osiągają nadmierne zyski dzięki wysokim cenom.

Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła wcześniej, że konieczne jest wprowadzenie pułapu cenowego na rosyjski gaz. Powiedziała też pod koniec sierpnia, że agencja pracuje nad operacyjnymi i długoterminowymi środkami, aby „poprawić sytuację” w obliczu rosnących cen energii elektrycznej w UE, które w dużej mierze zależą od kosztów błękitnego paliwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version